Foto: Boris Kovačev/Cropix
MINISTAR zdravlja Rajko Ostojić i glavni ravnatelj policije Vlado Dominić predstavili su preliminarne rezultate nacionalnog Istraživanja o navikama i stavovima djece i mladih o konzumiranju alkohola, droga i igara na sreću.
"Prema istraživanju koje smo proveli, 81 posto djece u osmom razredu Osnovne škole je priznalo da je jako konzumiralo alkohol, u prvom razredu srednje škole 11 posto marihuanu, a svako treće dijete je snifalo, dakle udisalo ljepilo, a u drugom razredu srednje škole su takvi podaci da se svako četvrto dijete kladilo", rekao je ministar zdravlja Rajko Ostojić te upozorio:
"Kod ovisnosti - alkohola, potencijalno droge i ovisnosti o klađenju, važna je prevencija. Dobro da smo krenuli u tu akciju edukacije da osvijestimo nas roditelje da je nažalost ta ovisnost tu oko nas, da naprosto o tome moramo razmišljati, ne smijemo staviti glavu u pijesak kao noj. To su naprosto činjenice koje moramo osvijestiti", naglasio je Ostojić.
Zmajlović: Važno je da djeca upoznaju kako se odgovorno ponašati prema okolišu
"Iznimno je važno djeci pružiti mogućnost da upoznaju potrebu i način odgovornog ponašanja prema okolišu, ali i prema samima sebi. Nadam se da će projekt Zdrav za 5 biti inspiracija za buduće aktivnosti usmjerene ka razvoju svijesti o zdravom životu i okolišu", izjavio je ministar MIhael Zmajlović danas u parku Maksimir u sklopu aktivnosti projekta Zdrav za 5 usmjerenoj na zaštitu okoliša.
Događanje na kojem su sudjelovala djeca iz osnovnih i srednjih škola Grada Zagreba i Zagrebačke županije te njihovi učitelji i roditelji organizirano je s ciljem promicanja glavne poruke projekta Zdrav za 5 'Ne drogi, ne alkoholu i ne igrama na sreću'- ŽIVI ZDRAVO, BUDI ZDRAV JER ČIST OKOLIŠ JE ZDRAVA BUDUĆNOST.
Projekt se provodi kontinuirano kroz cijelu školsku godinu, a namijenjen je učenicima viših razreda osnovnih škola i nižih razreda srednje škole. Nositelji programa su Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo zdravlja. Prevencija ovisnosti i zaštita okoliša i prirode glavne su aktivnosti projekta, a provode se suradnjom stručnjaka i učitelja u neposrednom radu s djecom.
Kako je priopćeno iz Ministarstva, događanje u parku Maksimir provedeno je u organizaciji Policijske uprave zagrebačke, Zavoda za javno zdravstvo Grada Zagreba i Upravnog odjela za prostorno uređenje Zagrebačke županije, a dio je projekta usmjeren na podizanje razine svijesti kod djece i mladih o važnosti zaštite i očuvanja okoliša, odnosno stvaranja sigurnog i zdravog okruženja za rast i razvoj. U sklopu projekta ova se aktivnost provodi u županijama diljem Hrvatske tijekom travnja i svibnja.
Brojne institucije, organizacije i nevladine udruge danas su predstavile svoj rad učenicima te njihovim roditeljima i učiteljima. Pored toga, prezentirane su brojne edukativne aktivnosti poput orijentacije u prirodi, programa Mladi čuvar prirode te radionice 'Pogodi otpad', a zajedno sa studentima Likovne akademije djeca su imala priliku sudjelovati u izradi instalacija od PET ambalaže.
Uz sudjelovanje na radionicama vezanim za zaštitu okoliša djeca su se mogla upoznati i sa 'pijanim naočalama' koje simuliraju stanje i mogućnosti osobe koja je pod utjecajem alkohola, radom policijskog robota, vozilima i opremom javne policije te vatrogasne postrojbe Grada Zagreba.
Prilikom obilaska aktivnosti, Zmajlović je istaknuo važnost edukacije u školskoj dobi jer se tako razvijaju životne navike i usvajaju vrijednosti koje kasnije doprinose boljoj kvaliteti života.