INDEX svake nedjelje donosi deset dobrih vijesti tjedna - priče o dobrim ljudima koji nesebično pomažu drugima, malim i velikim uspjesima, važnim sportskim podvizima, znanstvenim otkrićima i svim drugim događajima koji su nam uljepšali tjedan.
Ovo je deset takvih priča koje su obilježile tjedan iza nas.
Više od sto godina kolosalna lignja bila je jedna od najtajanstvenijih morskih životinja. Poznata gotovo isključivo po fragmentima pronađenima u želucima kitova i rijetkim primjercima koji su umirali na udicama ribara, ova legendarna lignja duga 7 metara dugo je izbjegavala znanstvenike. Sve do sada. Početkom ožujka istraživači s broda Falkor, u vlasništvu Schmidt Ocean Institutea, prvi put su snimili živu kolosalnu lignju u njezinom prirodnom okolišu.
U općoj bolnici Varaždin (OBV) otvoreni su novouređeni prostori Odjela za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju namijenjeni djeci s neurorazvojnim poremećajima, a investicija je vrijedna nešto više od 440.000 eura. U zgradi Logopedije rekonstruirana su ukupno 322 kvadratna metra prostora, a rekonstrukcija je uključivala sve, od građevinskih i obrtničkih radova, formiranja novih prostorija, pa do instalacija i postavljanja moderne unutarnje stolarije.
"I tako, stanica za stanicom, dođosmo do stanice Vugrovečka u Popovcu. Na podu - štaka, rasute vrećice i starija gospođa. Pala je i nije mogla ustati. Dva dečka sa stanice pokušavaju je podići, no ne ide im olako."
Koristeći sićušan uzorak moždanog tkiva miša, veličine zrna pijeska, znanstvenici su izradili prvu preciznu trodimenzionalnu kartu mozga sisavca. Karta prikazuje oblik, funkciju i aktivnost 84.000 neurona, razgranatih struktura koje prenose poruke duž aksona, te više od 500 milijuna sinapsi i 200.000 drugih moždanih stanica. Taj mikroskopski uzorak tkiva sadržavao je čak 5.4 kilometra neuronskih veza, što je gotovo jedna i pol duljina Central Parka u New Yorku. Ovo je rezultat gotovo desetljeća istraživanja koje je provelo 150 znanstvenika u 22 institucije, a vodili su ga Allenov institut za neuroznanost, Medicinski fakultet Baylor i Sveučilište Princeton.
Nestali dječak proveo je noć sam u zabačenoj divljini u Arizoni i prešao više od 11 kilometara kroz područje u kojem žive pume prije nego što ga je pas doveo na sigurno, objavila je lokalna policija. U potrazi su sudjelovali policajci i lokalni rendžeri, ali unatoč opsežnoj akciji nisu uspjeli pronaći dijete. Nakon 16 sati potrage farmer koji živi oko 11 kilometara dalje prijavio je da je dijete ušetalo na njegovo imanje u pratnji psa po imenu Buford.
Znanstvenici s britanskog sveučilišta Cambridge otkrili su nove, iako još nesigurne dokaze, koji bi mogli ukazivati na postojanje života na egzoplanetu K2-18b, svijetu udaljenom oko 124 svjetlosnih godina od Zemlje. Radi se o drugoj, i zasad najperspektivnijoj, detekciji tvari povezanih sa životom na K2-18b. No znanstvenici upozoravaju da je za konačnu potvrdu potrebno još podataka.
Dva hrvatska stolnotenisača preuzela su vrh svjetskog poretka na novoj ljestvici. Zagrepčani Leon Benko i Ivan Hencl, članovi GSTK Zagreb, prvi su par na svijetu do 19 godina.
ATP turnir u Barceloni u petak je ušao u povijest kao prvi događaj na kojem je osoba s Downovim sindromom bila odgovorna za sakupljanje loptica. Mlada Alessandra Bonhomi bila je prvo dijete s Downovim sindromom koje je radilo bez pomoći u ATP Tour meču, stoji na web stranici turnira u Kataloniji.
Terapijskom timu Zavoda za pedijatrijsku onkologiju i hematologiju Dr. Mladen Ćepulić zagrebačke Klinike za dječje bolesti Klaićeva pridružila se nova četveronožna djelatnica - terapijska kujica Katka.
Hrvatski paratekvondaši osvojili su 11 medalja na 2. izdanju Europskog prvenstva u formama koje je održano u glavnom estonskom gradu Tallinnu.