Za dva igrača ni sam Dalić ne zna zašto ih je stavio u prvih 11

Foto: Profimedia

HRVATSKA je nakon poraza u Osijeku od Turske izgubila i od Walesa u gostima. Time je povezala dva poraza u kvalifikacijama prvi put od 2013. godine i kvalifikacija za Mundijal u Brazilu kada je izbornik bio Igor Štimac. Bitnije od toga, momčad Zlatka Dalića još je jednom izgledala neprepoznatljivo.

Više ne ovisi sama o sebi, ali i dalje ima ogromnu šansu otići na Europsko prvenstvo direktno u slučaju da pobijedi Armeniju i Latviju u zadnjem kvalifikacijskom ciklusu. Predviđalo se da će utakmice protiv Turske i Walesa biti jako teške uslijed toga što se ozlijedila praktički cijela ofenzivna linija.

Te objektivne poteškoće nipošto ne amnestiraju Dalića od odluka u obje utakmice kojima se teško može naći smisao. Kao i protiv Turske, u susret protiv Walesa se ušlo sa sasvim krivom idejom kako će ona izgledati, a vođenje utakmice samo je to dokazalo.

Ni Dalić nije znao objasniti zašto je Vida igrao

Domagoj Vida je u posljednjih nekoliko godina postao crvena krpa većini navijača reprezentacije. Biologija je učinila svoje, više nije na vrhuncu snage i to se dobro vidjelo nakon Rusije, a u priču su ušli mlađi i moderniji stoperi.

Ove i prošle sezone odrađuje vrlo dobar posao u Grčkoj i bilo bi nepošteno reći da ga se zove isključivo zbog starih zasluga. S druge strane, teško je reći zašto je protiv Walesa dobio šansu ispred Erlića ili Šutala.

Znalo se da će Wales stati u blok koji se u sredini terena sastoji od četiri igrača uz igrača viška iz obrane koji može iskakati. Znalo se da hrvatski veznjaci neće imati previše prostora i da će organizacije igre iz prve linije biti jako važne za traženje rupa u suparničkom bloku.

Iz te perspektive je Vida najmanje logično rješenje, a Modrić je sve do zadnjih pola sata kada se više nije imalo što za izgubiti morao dublje nego inače dolaziti po loptu i igrati u neaktivnoj zoni. Problema je bilo i u suprotnom smjeru. Vida nije igrač koji može na širokom prostoru čuvati Wilsona. 

Kod prvog gola mu je pobjegao, kao i u još jednoj situaciji kada je Vida morao napraviti faul s leđa u opasnoj zoni, a kod drugog je bio na skoku sam desetak sekundi. Vida nije bio u ritmu, ali ni Dalić nakon utakmice nije znao reći zašto se točno odlučio za njega.

"Htio sam da nam Vida donese agresiju u obrani, mislim da je on to donio. Toga nam je falilo protiv Turske, ali sve u svemu nismo imali energije i nismo bili pravi", poručio je hrvatski izbornik u neuvjerljivom tonu nakon utakmice.

Barišić na lijevom boku je greška slična Vidi, a Majer je trebao biti rješenje

Stavljanje Borne Barišića na lijevi bok još je jedan indikator koliko je nepripremljena Hrvatska bila za ovaj okršaj. Wales je vidljivo puštao prostora na bokovima, a u 5-4-1 formaciji su njegovi bočni igrači bili zauzeti čuvanjem Majera i Brekala, hrvatskih krilnih igrača.

Tu se otvarala šansa da se kreira brojčani višak s Barišićem i Juranovićem koji bi igrali visoko, ali ona nije iskorištena. Sosa je ofenzivno u reprezentaciji bitno produktivniji igrač kojem se na konto centaršuta i kombinatorike isplatilo dati šansu. Ovako su oba boka, a posebno lijevi, ostala neiskorištene figure.

Nijedan igrač zasebno nije krivac za lošu igru Hrvatske. Ona je posljedica, osim spomenutih izostanaka, i toga da trojac Modrić-Brozović-Kovačić često igra u istim zonama i s istim navikama. Bez Petkovića ili Kramarića u napadu koji se vole spustiti po loptu, Hrvatskoj je kronično nedostajalo igrača koji bi povezao redove.

Potencijalno rješenje mogao je biti Majer koji bi s krila ulazio u sredinu i tom kretnjom probijao Walesove linije, ali je bio žrtva spore pozicijske igre u kojoj je prevelik dio utakmice odigrao kao čisto krilo, daleko od zone u kojoj je najopasniji.

Vođenje utakmice pokazalo je koliko je loše Dalić odradio ovaj ciklus

Nedostatak strukture vodio je iz greške u grešku. Igrači su dolazili u loše pozicije u kojima nisu mogli primiti loptu, ali nisu bili ni spremni na reposjed jednom kada se lopta izgubi. Bilo je ovo, kao i protiv Turske, daleko od dosadne, ali pragmatične Hrvatske koja će uzeti remi. Obrambeno je visjela u obje utakmice kao rijetko kad dosad u Dalićevom mandatu.

Presing na loptu nije postojao, a visoko postavljena zadnja linija bila je mokri san za Otočane koji se oslanjaju na dugu loptu na Moorea i napadanje dubine. Dalićeva momčad skoro ni kod jedne duge lopte nije imala igrača viška u obrani koji bi iskontrolirao takve situacije.

Dalić je već na poluvremenu napravio tri zamjene. Bila je to u suštini zamjena figure za figuru bez promjene koncepcije igre, kao i tri dana ranije u Osijeku. Jedini čovjek koji je u tom smislu napravio razliku je Mario Pašalić jer je Hrvatska konačno dobila još jednog igrača koji napada gol i stalno dolazi u završnicu.

Dotad je Hrvatska napadala zadnju liniju Walesa s usamljenim Musom. Bila je to igra brojki koja može proći samo uz suludu dozu sreće. Susreti protiv Walesa i Turske imali su puno dodirnih točaka, ali najzapaženija je ona da Hrvatska ni u jednoj od te dvije utakmice nije stvorila pravu šansu sve dok nije stizala rezultat i počela igrati divlje.

Zapravo, nije ozbiljnije šutnula po golu u prvih 70 minuta obje utakmice. To je najveći poraz ovih kvalifikacija, a pred Dalićem je veliki izazov. Najopasniji i najprodorniji igrač reprezentacije Ivan Perišić je ozlijeđen i upitno je kad će se vratiti.

Igra u napadu više se ne može skrivati iza njegovog učinka, nego će Hrvatskoj trebati sustavnih rješenja koja ga mogu zamijeniti u barem zadovoljavajućoj mjeri. Povratkom Petkovića, Kramarića ili Ivanušeca stvari bi se trebale popraviti, ali Hrvatska ovako loše nije izgledala od kvalifikacija za Euro 2020.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.