EVERTON je od ljeta 2016. godine promijenio pet trenera i na nove igrače potrošio više nego Liverpool, ali nakon dugog lutanja i traženja puta prema vrhu engleskog i europskog nogometa, stigao je do borbe za ostanak u Premier ligi. Slamku spasa pronašao je u treneru i igračima koji oživljavaju svoje karijere.
Na mjesto trenera imenovan je legendarni Frank Lampard, koji nakon otkaza u voljenom Chelseaju želi dokazati da zaslužuje mjesto među elitom, a istu misiju imaju i njegove dvije najpoznatije akvizicije Dele Alli i Donny Van de Beek, dojučerašnje mlade zvijezde Tottenhama i Ajaxa, koje su pale u sjenu.
Samo četiri engleska kluba uložila su više novca, ali Everton se bori za ostanak
Klub je od veljače 2016. godine u vlasništvu Farhada Moshirija, čije se bogatstvo procjenjuje na 2.6 milijardi eura. Iranski biznismen je od tada na odštete za nove igrače uložio 622 milijuna eura, a na trenersku klupu dovodio je poznata imena poput Ronalda Koemana, Carla Ancelottija i Rafaela Beniteza.
Dok je Moshiri pokušavao smjestiti klub u kremu engleskog nogometa, samo su Manchester City, Chelsea, Manchester United i Arsenal trošili više, ali rezultat takvih ulaganja bilo je jedno sedmo, dva osma, jedno 12. i jedno deseto mjesto na tablici. Everton nije bio ni blizu nekog trofeja, a samo jednom je igrao europska natjecanja, kada je 2017. godine ispao u skupini Europa lige.
Problem za klub s Goodisona je što nije napredovao u skladu s očekivanjima i ulaganjima. Naprotiv, dojam je da su u Evertonu bilježili samo pad, o čemu najbolje govori stanje na tablici Premier lige, gdje je klub na 16. mjestu, sa samo četiri boda više od zone za ispadanje.
Everton spas traži u Lampardu, koji je postao novi trener kluba nakon što je Rafa Benitez dobio otkaz, a on će na raspolaganju imati čak pet novih igrača u odnosu na prvi dio sezone. Na Goodison su stigli mladi bekovi Vitalij Mikolenko iz Dinamo Kijeva i Nathan Patterson iz Rangersa.
Nekoć su briljirali, sad oživljavaju karijere
Na posudbe su stigli krilni napadač Aston Ville Anwar El-Ghazi te Unitedov veznjak Van de Beek. Besplatno je iz Tottenhama stigao Dele Alli, ali Everton će londonskom klubu morati platiti 10 milijuna eura ako Englez skupi 20 nastupa za klub. Veliki dio utrošenog Everton je nadoknadio prodajom Lucasa Dignea u Aston Villu za 30 milijuna eura.
Od 43-godišnjeg Lamparda se očekuje da promijeni stil igre momčadi, koja je pod vodstvom Beniteza igrala na kontranapade, dok će Englez vjerojatno preferirati igru na posjed lopte uz mnogo presinga i energije. Zato je bivši igrač i trener Chelseaja tražio igrače koji vole igrati takav nogomet, a 25-godišnji Alli i 24-godišnji Van de Beek su slavu stekli igrajući u sličnim sustavima.
No, problem za obojicu je što se relativno dugo čeka na njihovu dobru formu. Alli je briljirao u Tottenhamu tijekom sezona 2016/17. i 2017/18., kada je u 73 ligaška nastupa zabio 27 i asistirao 20 golova. Kasnije je pokazivao samo bljeskove takve igre, a sličnu sudbinu doživio je i Van de Beek, koji se ugasio nakon prelaska iz Ajaxa u Manchester United za 39 milijuna eura na ljeto 2020. godine.
Usporedbe radi, Alli je ove sezone nastupio u samo 10 utakmica Premier lige, pri čemu je postigao jedan gol, dok se nije upisivao među asistente. Van de Beek je zabilježio osam nastupa, ali nijedan kao starter. Nizozemac je, poput Engleza, uspio zabiti gol, bez asistencije.
Lampard im može pomoći kao učitelj
Oni se nadaju da će uz Lamparda oživjeti svoje karijere. Legendarni Englez voli igrati ofenzivno, što njima odgovara, a i on je bio poznat kao veznjak koji je dolaskom iz drugog plana volio završavati akcije. Točnije, Lampard je ostao upamćen kao jedan od najboljih veznjaka svih vremena u tom segmentu igre.
"Imamo iste ideje o nogometu i on je mnogo utjecao na moju odluku. Igrao sam protiv njega tijekom boravka u Ajaxu, dok je on bio trener Chelseaja. Tako da me poznaje kao igrača. On smatra da mogu pomoći ekipi. Mogu mnogo naučiti od njega, jer smo igrali na sličnim pozicijama. On je bio veznjak koji je postizao mnogo golova. Može mi mnogo pomoći", rekao je Van de Beek po dolasku.
Kao što je Alliju i Van de Beeku važno da ožive karijere, isto važi i za Lamparda, čiji se trenerski učinak može promatrati iz dvije perspektive. Jedna je da se proslavio uvodeći Derby County u finale play-offa u Championshipu, gdje je izgubio od Aston Ville, te da je odveo Chelsea do plasmana u Ligu prvaka, dok je klub bio pod zabranom dovođenja igrača.
S druge strane, Thomas Tuchel je od njega preuzeo momčad Chelseaja, koja je bila u rezultatskoj krizi, a onda je s njom osvojio titulu u Ligi prvaka, zbog čega bi se moglo zaključiti da Lampard nije imao dovoljno kapaciteta da vodi ekipu do najvećih titula.
Moshiri je trebao ranije tražiti ovakvog trenera
Ipak, bilo bi pogrešno tako površno gledati na Lampardov učinak, jer bi se zanemarila činjenica da je u oba kluba promovirao nekoliko mladih igrača, koji danas igraju na visokoj razini. Chelsea mu vječno može biti zahvalan zbog njegovog utjecaja u razvoju Reecea Jamesa, Masona Mounta, Tammyja Abrahama i sličnih mladih igrača.
Upravo je taj dio najvažniji za Everton, jer klubu je sad najvažnije da na njegovoj klupi sjedi trener koji igra atraktivan nogomet i razvija mlade igrače. Takvog je Moshiri vjerojatno trebao dovesti mnogo ranije i dati mu dovoljno vremena. Navijači Evertona se sada samo mogu nadati da predsjednik nije zakasnio.
Od Lamparda se očekuje da igra u sustavu 4-3-3, koji je najčešće koristio tijekom svoje karijere. Bit će interesantno kako planira spojiti Allija, Van de Beeka, Richarlisona i Grayja, izrazito ofenzivne igrače. Uspije li u tome, Everton bi mogao biti jedno od osvježenja Premier lige.