NBA DRAFT

Tko su nove NBA zvijezde? Talijan, centar od 88 kila i sin bivšeg NBA igrača

Foto: Profimedia, EPA; Grafika: Index.hr

NBA DRAFT održan u četvrtak navečer u njujorškom Barclays Centru u najjaču košarkašku ligu svijeta uveo je 58 novih igrača, među kojima i 21-godišnjeg hrvatskog centra Karla Matkovića, kojeg su kao 52. izabrali New Orleans Pelicansi.

Matković će se još neko vrijeme kaliti u Megi ili nekom drugom europskom klubu, ali mnogi novaci imat će svoju ulogu u NBA ligi već iduće sezone, a oni najbolji brzo bi se mogli istaknuti kao zvijezde. To se prije svih očekuje od Paola Banchera, Cheta Holmgrena i Jabarija Smitha, trojca koji je ispunio predviđanja da će u nekom redoslijedu završiti na prva tri mjesta.

Nakon njih izabran je niz potencijalno jako dobrih igrača, od kojih će se neki isprofilirati kao velikani koji će trajati 15 i više godina, dok će neki razočarati i neslavno propasti. Jer takav je draft, a uspjeh košarkaša ovisi o brojnim faktorima, prije svega kompatibilnosti s klubovima koji će ih razvijati, a uvelike i sreći.

1. Paolo Banchero (Orlando Magic), 19 godina, 208 cm

Orlando je četvrti put u povijesti birao prvi i nakon Shaquille O'Neala, Chrisa Webbera (odmah razmijenjenog za Pennyja Hardawaya) i Dwighta Howarda izabrao krilnog igrača s čuvenog sveučilišta Duke. 

S 208 cm i 115 kg ima tijelo spremno za NBA ligu, snažan je i eksplozivan, s jakim napadačkim repertoarom, koji mu već u prvoj sezoni može omogućiti 20 poena po utakmici. Solidan je šuter, ali nipošto izvrstan, a mana mu je slabija okretnost u obrani.

Orlando je već godinama u rekonstrukciji, ali još nije imao mladog igrača spremnog da na sebe preuzme najveći ofenzivni teret i Banchero djeluje kao idealan dodatak, karika koja je nedostajala Magicu da s mladom momčadi napravi iskorak.

Bancherov otac je Talijan, a Paolo od 2020. ima i talijansko državljanstvo.

2. Chet Holmgren (Oklahoma City Thunder), 20 godina, 213 cm

S 213 cm, samo 88 kg i rasponom ruku od čak 229 cm, ovaj krilni igrač sa sveučilišta Gonzaga izgleda pomalo jezivo, ali je paklen igrač nad kojim najveći upitnik stoji upravo zbog tjelesne konstitucije i njene izdržljivosti na NBA parketima.

Zbog pokretljivosti, visine i dugačkih ruku Holmgren je izniman bloker čak i kada preuzima vanjske šutere, a i sam ima vrlo mekanu ruku s linije za tri poena, što ga čini izuzetno intrigantnim igračem golemog samopouzdanja. Prije dva mjeseca na pitanje tko je najbolji NBA igrač mrtav-hladan je odgovorio: "Ja za dva mjeseca."

U Thunderu vole eksperimentirati i žele vidjeti kako će Holmgren funkcionirati u tandemu s Aleksejem Pokuševskim, Srbinom slične građe i osobina kojeg su izabrali prošle godine. 

3. Jabari Smith Jr. (Houston Rockets), 19 godina, 208 cm

Mnogi su ga vidjeli kao prvi pick, ali pao je u ruke Rocketsima. Najsvestraniji je igrač generacije, moderni centar s odličnim vanjskim šutom, sposoban čuvati igrače na svih pet pozicija.

Njegov istoimeni otac proveo je četiri godine u NBA ligi i još mnoge igrajući po svijetu, a Jabari je u daljem srodstvu i s nekadašnjim prvim pickom drafta Kwameom Brownom.

Rocketsi su se još prije drafta riješili startnog centra Christiana Wooda, što Smithu otvara mogućnost da odmah postane jedan od ključnih igrača kluba koji se još oporavlja od odlaska Jamesa Hardena prije godinu i pol dana.

4. Keegan Murray (Sacramento Kings), 21 godina, 203 cm

Iako su analitičari četvrtim najboljim raspoloživim igračem smatrali beka Jadena Iveyja, Sacramento Kingsi nastavili su s nizom neobičnih poteza na draftu i odlučili se za Keegana Murraya, krilnog igrača opasnog i s unutarnjih i vanjskih pozicija, koji bi se u teoriji trebao bolje uklopiti uz njihov bekovski tandem Fox-Mitchell.

Nakon što su se u veljači kontroverzno odrekli talentiranog Haliburtona i poslali ga u Indianu za Domantasa Sabonisa, Kingsi su napravili logičan potez jer nisu željeli nagomilavati bekove, ali posljednji put kada su se vodili tom logikom izabrali su Marvina Bagleyja umjesto Luke Dončića.

Murray je proveo dvije godine na sveučilištu Iowa, a prošle je dobio nagradu Karl Malone za najboljeg krilnog centra NCAA lige i izabran je u njenu idealnu petorku.

5. Jaden Ivey (Detroit Pistons), 20 godina, 193 cm

Tako je Ivey završio u Pistonsima, gdje će tvoriti spektakularno atletični mladi bekovski tandem s lanjskim prvim pickom Cadeom Cunninghamom. Želio je izbjeći da ga draftira Sacramento i to mu se ostvarilo.

Eksplozivni letač još mora popraviti vanjski šut, ali to mu nije smetalo da bude izabran u idealnu postavu lanjskog SP-a za juniore na kojem je s SAD-om osvojio zlato.

6. Bennedict Mathurin (Indiana Pacers, 20 godina, 198 cm

Prvi neamerički igrač izabran na ovogodišnjem draftu je Kanađanin podrijetlom s Haitija Bennedict Mathurin. Dvije se godine razvijao u NBA akademiji u Meksiku prije nego što će iduće dvije provesti na sveučilištu Arizona. Svestran je igrač koji može doprinijeti na svim vanjskim pozicijama, pa i kao sekundarni razigravač s krila. 

7. Shaedon Sharpe (Portland Trail Blazers), 19 godina, 198 cm

Odmah iza Mathurina izabran je još jedan Kanađanin. Sharpe je ujedno i najveća nepoznanica ove generacije jer na jedinoj godinu na sveučilištu Kentucky uopće nije igrao. Iako je bio plan da se momčadi Wildcatsa priključi iduće sezone, predomislio se i odmah izašao na draft.

Blazersi su dugo pokušavali trejdati sedmi pick i dovesti etabliranog igrača, a na kraju su ga potrošili na talenta koji godinu dana nije igrao. Nije jasno kakav plan imaju s igračem koji pokriva iste pozicije kao i njihove najveće zvijezde Damian Lillard i Anfernee Simons.

Izabrano ukupno 19 neameričkih igrača

Nakon dvojice Kanađana izabrani su Australac Dyson Daniels (New Orleans, 8.) i Poljak Jeremy Sochan (San Antonio, 9.), a nakon Johnnyja Davisa (Washington, 10.) i Francuz Ousmane Dieng, kojeg su kao 11. izabrali New York Knicksi, a onda ga proslijedili Oklahoma Cityju.

Do kraja prve runde izabran je još samo jedan neamerički igrač, visoki srpski šuter Nikola Jović iz Mege, kojeg je kao 27. izabrao Miami Heat. U drugoj rundi izabrano je još 13 neamerikanaca, među kojima i Karlo Matković kao 52.

Foto: ABA League

Tko je najbolje prošao?

Osim što su pomalo neočekivano uspjeli zakapariti Iveyja, Detroit Pistonsi trejdom su došli i do 13. picka kojim su izabrali Jalena Durena, centra s izuzetnim osjećajem za dodavanje, kojeg se po izlasku iz srednje škole smatralo najvećim talentom generacije. S njima, Cunninghamom, Beyom i Hayesom Pistonsi sada imaju petorku ogromnog potencijala.

Američki analitičari hvale i posao koji su napravili San Antonio Spursi. Oni su imali tri picka u prvoj rundi i iskoristili ih za dovođenje poljskog reprezentativca odraslog u Americi Jeremyja Sochana (9.), koji može čuvati svih pet pozicija, te bekove Malakija Branhama (20.) i Blakea Wesleyja (25.). Svi su još sirovi za NBA, ali Spursi imaju izvrsne rezultate u razvoju mladih igrača, a ova trojica su, kažu, među najvećim potencijalima ovog drafta.

Najbizarniju večer odradili su New York Knicksi, koji su u draft ušli s 11. pickom, ali su nizom trejdova ostali bez njega, četiriju pickova druge runde i nekadašnjeg All-Stara Kembe Walkera, a zauzvrat dobili tri buduća picka prve runde. Walker je u tim rošadama završio u Detroitu, gdje će vjerojatno imati ulogu mentora talentiranim klincima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.