ŠEST zemalja. Pet vremenskih zona. Tri kontinenta. Dva različita godišnja doba. Jedno Svjetsko prvenstvo. Predloženi plan za turnir 2030. godine - da se održi u Južnoj Americi, Africi i Europi - teško je zamisliti kao stvarnost.
Bit će to prvi put da se Svjetsko prvenstvo održava na više od jednog kontinenta, a ono 2002. bilo je jedino do sada koje su uopće organizirale dvije zemlje, susjedne Južna Koreja i Japan. To će se promijeniti 2026. sa SAD-om, Meksikom i Kanadom kao domaćinima, ali neće se približiti razmjerima SP-a 2030.
Španjolska, Portugal i Maroko imenovani su kao sudomaćini, ali prve tri utakmice održat će se u Urugvaju, Argentini i Paragvaju kako bi se obilježila stogodišnjica Svjetskog prvenstva. Ali kako će to funkcionirati? I što će to značiti za igrače i navijače? BBC Sport razmotrio je ključne probleme.
Može li jedna zemlja organizirati SP s 48 momčadi?
Urugvaj, Paragvaj i Argentina će ugostiti po jednu utakmicu na startu turnira kako bi se obilježilo 100 godina od prvog prvenstva u Montevideu. U glavnom gradu Urugvaja održat će se utakmica otvorenja 2030., a slijedit će susreti u Argentini i Paragvaju prije nego što se ostatak turnira s 48 momčadi odvije u sjevernoj Africi i Europi.
To znači da će se nakon tih najranijih utakmica ostatak turnira razdijeliti među tri zemlje, kao što je plan za SP 2026. Svjetsko prvenstvo prvi će se put proširiti na 48 sudionika kad se bude igralo u 16 gradova u SAD-u, Meksiku i Kanadi.
To će, uz FIFA-inu odluku da zadrži format s četiri momčadi u skupini, značiti da se broj utakmica povećava s 80 na 104 te će se prvi put igrati faza šesnaestine finala. Kako je samo jedno od prethodna 22 SP-a imalo više od jednog domaćina, povećan opseg turnira značit će da će višedržavne kandidature postati atraktivnije zainteresiranim zemljama.
Hoće li se zaista igrati u dva godišnja doba?
Promjena hemisfera znači da bi se neke reprezentacije mogle naći u bizarnom scenariju da igraju u dva različita godišnja doba na istom Svjetskom prvenstvu. Oni koji će nastupiti na prve tri utakmice u Južnoj Americi prije nastavljanja turnira u Europi ili sjevernoj Africi prebacit će se iz zime u ljeto u par dana.
U lipnju su u Urugvaju zimske temperature između osam i 15°C, dok u isto vrijeme u Maroku mogu prijeći 30. Susjedna Argentina ima slične prosjeke kao Urugvaj, dok sjeverniji Paragvaj ima toplije vrijeme s prosjekom od 23 stupnja. Ali to je i dalje znatno hladnije od ljetnih vrućina koje se očekuju u dijelovima Španjolske i Portugala koji, poput Maroka, u srpnju u prosjeku imaju oko 35 stupnjeva.
Što je s problemima s putovanjima, rasporedom i okolišem?
Dodatni detalji otkrit će se s vremenom, ali jasno je da će za sve uključene biti potrebna dugačka putovanja, a među njima i navijače koji žele pratiti svoje reprezentacije. Sva planiranja putovanja morat će pričekati dok se ne puste informacije o rasporedu i gradovima domaćinima. A promjena država i kontinenata mogla bi biti vrlo skupa.
Raspored bi se također mogao pokazati problematičnim za one koji gledaju izdaleka, posebno u ranim fazama, s pet sati vremenske razlike između Paragvaja i Španjolske. To predstavlja dodatni problem za one kojima ždrijeb odredi da prvu utakmicu igraju u Južnoj Americi. Prosječni let između Argentine i Španjolske traje 13 sati.
Dodatna putovanja potegnula su i pitanja o FIFA-inoj predanosti ideji o održivosti, nakon što su ekolozi njene tvrdnje da će Katar 2022. biti ugljično neutralan nazvali "opasnim i pogrešnim". Prema FIFA-inim procjenama, SP 2026. - za koje se procjenjuje da bi moglo dovesti do rasta profita od 600 milijuna eura - imat će veće emisije od ijednog natjecanja do sada.
Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino rekao je da je odluka o širenju Svjetskog prvenstva motivirana potrebom da turnir bude "inkluzivniji" i da se ne radi "samo o raspodjeli novca i moći". FIFA je za BBC rekla da je "potpuno svjesna učinka megapriredbi na ekonomiju, prirodni okoliš, na ljude i zajednice te da naporno radi u borbi s tim učincima".
"Uvest ćemo opsežnu strategiju o održivosti za priredbu. FIFA će učiniti sve da osigura što bolje iskustvo za momčadi, navijače i dužnosnike uz što manji učinak na okoliš", poručili su iz vladajućeg nogometnog tijela.
Logistička noćna mora za navijače
Svjetska prvenstva sinonim su za svoje domaćine, njihovu organizaciju događaja i priliku za momčadi i navijače da se uključe u drukčiju kulturu. S više zemalja domaćina - svih šest će imati direktan plasman na prvenstvo - vjerojatno će mnogi doživjeti različita iskustva na istom turniru.
Ako prijedlog prođe na FIFA-inu kongresu iduće godine, Maroko će postati tek druga afrička zemlja domaćin nakon Južne Afrike 2010. Portugal će turnir ugostiti prvi put, a Španjolska ga nije organizirala od 1982.
Ali može li užitak onih koji se nadaju putovanju biti pokvaren razmjerom prvenstva i visinom troškova? "Za navijače će to biti logistička noćna mora", rekao je za BBC Radio 5 Live engleski navijač Garford Beck koji ide za reprezentacijom na velikim turnirima.
"Bilo je grozno u Rusiji, kad smo iz Moskve u Samaru putovali po 18 sati vlakom u svakom smjeru za četvrtfinale. Mislim da ne shvaćaju da navijači ne vole turnire u dvije zemlje, a kamoli šest ili tri."