"Petrić je novo hrabro srce"

ZLATNI REPIĆ ovih dana boravi u Hrvatskoj. S nekolicinom budućih nogometnih trenera Dado Pršo educira se pod okriljem HNS-ove nogometne akademije, kojom predsjeda nekadašnji vratar Hajduka Vatroslav Mihačić.

Eminentna imena borave s Dadom u školskim klupama, dovoljno je spomenuti Edina Mujčina, Nenada Bjelicu, Petra Krpana, Gorana Jurića, Zorana Mamića, Ivicu Mornara, čak i menadžera Predraga Račkog, da se stekne uvid u ekipu koju bi uskoro trebali gledati na trenerskoj sceni. Velika želja Dade Prše je postati trener, i to po mogućnosti na klupi  njegovih Rangersa, ali nam priznaje kako je tek po dolasku u akademiju shvatio koliko je to zapravo težak i mukotrpan posao.

S Dadom i njegovim mentorom našli smo se na Bjelolasici, stalnoj bazi buduće trenerske kreme. Osim o njegovim vlastitim ambicijama, porazgovarali smo o hrvatskoj reprezentaciji. Pršo je bio svojevrsni domaćin Biliću i njegovim momcima nedavno u Glasgowu, gdje mu se ukazala mogućnost da upozna klince koji dolaze. S Dadom i njemačkim SP-om završila je jedna hrvatska nogometna era koju je obilježio upravo on, dobri duh nacionalne momčadi, beskompromisni borac i ratnik. S odlaskom Prše otišla je čitava jedna generacija, a na scenu su stupili Bilićevi mladi reprezentativci. Ako je Otto Barić otrrio Dadu Pršu, kao što to često voli napomenuti, onda se može shvatiti i da je Slaven Bilić, za razliku od nekih, otkrio Mladena Petrića. Iako će Pršo uvijek napomenuti da ne voli govoriti o pojedincima, dao je do znanja da upravo Petrića vidi kao svog nasljednika.

"Vidi se da je sjajan igrač. Nisam ga dosad imao prilike upoznati, a ono što sam vidio me oduševilo. Ne zaboravimo niti na Eduarda, kojem želim brz oporavak. Uvjeren sam da će vratiti, radi se o jakom karakteru koji ne mogu slomiti  čak niti ovako teške ozljede. Eduardo je najzaslužniji što smo se kvalificirali na Euro", napomenuo je Dado.

"Što je bilo u  Njemačkoj, ostat će između nas"

Nije mogao, a da se na osvrne na Vedrana Ćorluku, koji radi čudesan posao u Premiershipu. O Čarliju Dadi stalno pričaju i Škoti, koji prate Premiership jednako ažurno kao i vlastito prvenstvo.

Bez pogleda u prošlost ponekad se ne može do bolje budućnosti, a hrvatskoj reprezentaciji takva budućnost na velikim natjecanjima uvelike je potrebna. Dado nije želio detaljno ulaziti u analizu njemačkog posrtaja, ali je njegov komentar bio prilično sugestivan:

"Neke stvari nisu za javnost. To je jednostavno tako. O tome što se događalo u Njemačkoj pričam sa prijateljima na kavi. To nisu teme o kojima bi javnost trebala razglabati."

Otkrio nam je Dado i da mu nogomet ne nedostaje previše, možda tek u vidu treninga i atmosfere na stadionu.

"Da sam mogao ostati još godinu dana, odradio bi sezonu za Rangerse. To sam rekao i ljudima iz Hajduka, kao i mojim Francuzima koji su me zvali. Kad sve zbrojim, mislim da sam na vrijeme otišao."

Sve što je Dado Pršo rekao o aktualnom stručnom stožeru hrvatske reprezentacije, HNS-u i planovima za budućnost, pogledajte u reportaži ekipe Video Indexa.

"Dado će biti dobar trener"

Vatroslav Mihačić, voditelj HNS-ove akademije detaljno nas je, pak, uputio u program edukacije koji se nudi potencijalnim trenerima. Radi se o programu na tri nivoa (UEFA A, B i Pro) pod direktnom ingerencijom krovne europske nogometne organizacije.

"Da bi netko pristupio B nivou mora iza sebe imati igrački background, a to znači minimalno četiri godine igranja nogometu unutar saveznog razreda, a ukoliko nemaju traži se polaganje, uvjetno rečeno, predtečaja C koji se organizira u okviru županijskih nogometnih saveza", ističe Mihačić.

"Edukacija na obaveznom B nivou traje minimalno 120 sati, plus osam ispita koje kandidati moraju položiti. Nakon toga igrači koji imaju uvjete mogu pristupiti A nivou. Uvjeti se odnose na igračku aktivnost, drugim riječima, moraju iza sebe imati 150 nastupa u nacionalnoj prvoj ligi ili u ligama u Europi, odnosno određeni reprezentativni status. A nivo sastoji se od 160 sati koncentrirane nastave plus devet ispita u tijeku jedne natjecateljske godine, a svi koji nemaju te uvjete obavezni su proći dvogodišnju praksu da bi mogli upisati Uefa A nivo. Nakon završenog A nivoa za sve osim za reprezentativce koji su igrali na Europskim ili svjetskim prvenstvima traži se dvogodišnja praksa", dodaje nekadašnji reprezentativac.

Edukacija na Uefinom Pro nivou traje otprilike dvije godine, odnosno 360 sati koncentrirane nastave kroz četiri semestra. Obično se klasa sastoji od 25-30 polaznika.

Otkako je HNS krenuo sa edukacijom tri generacije su završile Pro tečaj. U te tri generacije upisano je 115 kandidata, od čega je 73 diplomiralo.

"Na koncu samo 17 osoba trenutno nosi titulu Uefa pro trenera. Nakon završenog tečaja igrači dobivaju naziv Uefa pro trenera, ali u nacionalnim okvirima. Od njih se traži vođenje momčadi na najvišoj razini natjecanja kroz dvije godine, nakon čega se stječe pro licenca."

Mihačić ističe da se unatoč zvučnim imenima koja trenutno pohađaju akademiju među njima na pravi nikakva razlika, obzirom na status koji su uživali u igračkim danima. Također je ukazao na izuzetnu kvalitetu trenerskog kadra u Hrvatskoj, ali i ukazao na neke ključne razlike u odnosu na rad u inozemstvu.

"Naši treneri ne zaostaju za trenerima koji izlaze iz drugih sustava edukacije. Ključna razlika je u materijalnim uvjetima. Najkvalitetniji igrači vrlo rano napuštaju ligu. Naši treneri su prisiljeni raditi na stvaranju, a ne ubiru plodove svog rada kroz jedan druži vremenski period. Uvijek je najlakše uperiti prst u trenera i reći da njegove metode nisu dobre. I dalje odgovorno tvrdim da su naši treneri kvalitetni, potrebno je samo strpljenja da se neke svari iskristaliziraju. Da sam u pravu sugerira činjenica da naši treneri puno bolje rezultate postižu u inozemstvu", zaključio je Mihačić, koji predviđa dobru karijeru Dadi Prši.

D.R.
Foto: L.T.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.