Screenshot: Youtube
POVIJESNA SRAMOTA koju je aktualni prvak Europe u predvečerje Eura doživio i to na domaćem terenu protiv bezvezne Gruzije, službeno 137. reprezentacije svijeta, natjerala je Španjolce da zavire duboko u almanahe u potrazi za crnim rekordom.
Potraga je brzo završila i kaže kako je to najgori poraz u 96-godišnoj povijesti španjolske selekcije, ali donosi i nama posebno zanimljiv podatak: prije sinoćnje blamaže u Getafeu, rekord po tome da je na FIFA-inoj ljestvici najgora reprezentacija koja je porazila Španjolsku, držala je - Hrvatska!
Jer u ožujku 1994., kada je u prijateljskoj utakmici na Mestalli slavila 2:0, Hrvatska je bila 125. reprezentacija svijeta, pa je do sinoćnjeg poraza od Gruzije, onaj od Hrvatske bio službeno najgori, odnosno od najgoreg protivnika u povijesti Furije.
Naravno, tadašnja Hrvatska bila je daleko od svjetskog dna, točnije mjesto joj je bilo u samom europskom i svjetskom vrhu, što će vrlo brzo i dokazati, ali s obzirom da još nije igrala službene utakmice, niti je u prijateljskim nastupala protiv jakih selekcija, nije imala kad podići si rejting.
Ne baš osobit status koji je Hrvatska uživala prije nego je nogometni svijet shvatio s kim ima posla, ogledao se i po tome što je za gostovanje u Valenciji od španjolskog nogometnog saveza dobila ne honorar, nego skromni džeprac od 30 tisuća dolara.
Zato je 23. ožujka 1994. itekako odjeknula pobjeda koju je reprezentacija bivše jugoslavenske republike izborila kod najjače Španjolske. Utakmica je značajna ne samo po velikom trijumfu, nego i zato što su u Španjolskoj debitirali izbornik Ćiro Blažević, direktor Tomislav Ivić (kasnije te godine na klupi će zamijeniti utamničenog Ćiru i voditi Hrvatsku do puno važnije pobjede - kod viceprvaka svijeta Italije u kvalifikacijama za Euro '96) a nakon dugog nagovaranja i Robert Prosinečki na terenu.
A tamo je Blažević postavio momčad s liberom i dva stopera (Štimac, Jerkan, Bilić), a dok mu je lijevog ofenzivnog beka igrao naravno Jarni, na desnom je iznenadio s Jankom Jankovićem, koji nakon toga više nije igrao za Hrvatsku.
Sinjanina je na poluvremenu na toj poziciji sjajno zamijenio još jedan kojeg se Ćiro olako odrekao - Ivica Mornar, koji je bijegom i ubačajem namjestio gol Šukeru, da bi pred kraj utakmice umjesto njega ušao Ante Miše. "Previše" hajdukovaca u prvoj momčadi Ćiro je izveo na Mestallu, jer mu je na sredini terena bio Stipe Andrijašević, kojeg također više nije zvao. Bobana nije bilo, ali je Asanovića, dok je napad bio jedan od najjačih u Europi.
Prosinečki je premijeru proslavio golom već u 6. minuti, kada je doslovno izgasio buku na vatrenoj Mestalli tako što je s ruba kaznenog prostora zabio Šukerov oštri ubačaj s lijeve strane. Šuker je povisio na 0:2 također u šestoj minuti, ali drugog poluvremena. Odmah u idućem napadu, penal za Španjolce, ali Ladić brani Beguiristainov udarac za važnu pobjedu Hrvatske i prekid niza Španjolske, koja je izgubila prvi put nakon 20 utakmica na domaćem terenu bez poraza.
Španjolska - Hrvatska 0:2, Valencia, 23. ožujka 1994.
Strijelci 0:1 Prosinečki (6), 0:2 Šuker (51)
Španjolska:
Zubizarreta (od 65. Lopetegui), Ferrer, Alkorta, Abelardo, Voro, Hierro (46. Camarasa), Jorge Otero, Nadal (46. Guardiola), Julio Salinas (46. Begiristain), Higuera, Goikoetxea (46. Juenale).
Izbornik Javier Clemente
Hrvatska:
Ladić; Štimac (30. Pavličić), Jerkan, Bilić - Janković (46. Mornar, 80. Miše), Prosinečki, Andrijašević (89. Vlaović), Asanović, Jarni - Bokšić, Šuker.
Izbornik Ćiro Blažević