HRVATSKA ronilačka reprezentacija, jedna od najtrofejnijih u čitavom hrvatskom sportu, godinama pokušava nadležnim tijelima skrenuti pozornost na brojne i nevjerojatne nepravilnosti u radu Hrvatskog ronilačkog saveza, odnosno njegovih čelnika.
Višestruka svjetska prvakinja i rekorderka Mirela Kardašević, višestruki svjetski prvak i rekorder Vanja Peleš i njihovi uspješni kolege Goran Čolak, Budimir Šobat, Hrvoje Škorić, Enes Čerimagić Boris Milošić, Dora Bassi i svjetski prvak u plivanju s perajama Filip Strikinac očajni su do te mjere da razmatraju nastupanje za neku drugu zemlju. Svjetski prvak u podvodnoj fotografiji Damir Zurub to je već i učinio.
Ronioci su svoju borbu započeli još 2021. godine, kad su otvorenim pismom medijima i HOO-u objasnili što se sve događa u njihovu savezu. Prekipjelo im je kad je predsjednik HRS-a Kamilo Čuljak za izbornika ronilačke reprezentacije imenovao Franju Pinjuha, koji o tom sportu, kako tvrde, nema blage veze.
Osim što je Pinjuh na ime fantastičnih rezultata sportaša, o kojima ništa nije znao, dobio desetke tisuća kuna vladinih nagrada, ronioci su se bunili da njegova nestručnost ozbiljno ugrožava njihovo zdravlje u tako ekstremnim sportovima.
HRS morao vratiti novac HOO-u
Upozoravali su i na nenamjensko korištenje sredstava HOO-a i čitav niz nepravilnosti, a da su bili u pravu, pokazala je i revizija HOO-a. Olimpijski odbor utvrdio je da su se sredstva zaista koristila nenamjenski, stopirao je isplate i od HRS-a zatražio da vrati iznos od 77.000 kuna, što je HRS i učinio.
Unatoč tome, situacija u Savezu se, prema tvrdnjama sportaša, nije popravila. Dapače, još je i gora, pa je Ivan Drviš, trener-volonter i jedini kojemu ronioci vjeruju, početkom tjedna ponovno poslao dopis HOO-u, Ministarstvu turizma i sporta i Državnom odvjetništvu.
Drviš je u opširnom izlaganju opisao kako u HRS-u vlada potpuna blokada bilo kakvih demokratskih procesa, kako šefovi saveza izvlače novac preko fiktivnih putnih naloga, kako nagrade dobivaju treneri i izbornici koji to nisu.
Izbornik svih ronilačkih sportova je Valentino Rajković, iako to samo po sebi nema nikakvog smisla. Rajković pod sobom ima reprezentacije u ronjenju na dah, ronjenju s perajama, orijentacijskom ronjenju te reprezentaciju u podvodnoj fotografiji.
Ti sportovi međusobno nemaju previše veze i neshvatljivo je da je HRS na izborničko mjesto za sve te sportove stavio jednog čovjeka. U prijevodu, to je kao da jedan čovjek bude izbornik hrvatske nogometne, košarkaške, rukometne i odbojkaške reprezentacije jer sve, eto, igraju loptom.
Svjetski prvak izostavljen s popisa za SP
Da stvar bude bolja, on je za "vrhunska postignuća u ronilaštvu" od 2014. do 2022. godine dobio čak 514.000 kuna (oko 70.000 eura). Jedno od Rajkovićevih "postignuća" je i izostavljanje Damira Zuruba, višestrukog svjetskog prvaka u podvodnoj fotografiji, s popisa sudionika na SP-u prošle godine.
Zurub se nakon toga obratio i HOO-u i Ministarstvu i rekao im da Rajković, ukratko, nema blage veze o sportu kojim se on bavi. Zurub je prvi koji je zbog neodržive situacije u hrvatskom ronjenju odlučio promijeniti zastavu. U budućnosti će se natjecati za Sloveniju, a o tome razmišljaju i brojni drugi hrvatski ronioci.
Za njihovo buntovništvo savez im se konstantno osvećuje. Tako je savez 2022. godine zbog "proceduralnih pogrešaka" propustio registrirati svjetski rekord našoj najuspješnijoj roniteljici, a nakon toga ju nije prijavio za Svjetsko prvenstvo u Turskoj.
Drviš je u dopisima, koje je Index dobio na uvid, upozorio i na aktualne nepravilnosti u HRS-u. Istaknuo je da je Kamilo Čuljak istovremeno jedini potpisnik Saveza, njegov povjerenik za informiranje i likvidator, što ne postoji ni u jednom drugom savezu. Čuljak je navodno samoinicijativno upisao Valentina Rajkovića i kao tajnika saveza iako nigdje ne postoji zapisnik o skupštini saveza koja bi tu odluku potvrdila.
Ronioci: Savez nam otežava posao
Savez, tvrdi ronilačka reprezentacija, radi sve kako bi otežao posao onima koji su se "odmetnuli" od HRS-a. Tako je najavio državno bazensko prvenstvo samo tri tjedna prije njegova održavanja. Državno dubinsko prvenstvo održat će se krajem svibnja, kad je temperatura mora 15 stupnjeva, i to tri tjedna prije Svjetskog bazenskog prvenstva, kad bi fokus trebao biti na bazenskim disciplinama.
Za Svjetsko bazensko prvenstvo ronioci moraju ići na specifične pripreme, potpuno drukčije od onih za dubinsko ronjenje. Osim toga, Svjetsko bazensko prvenstvo jako je važno i zbog plasmana na Svjetske igre u Kini 2025. godine, a u bazenskim disciplinama Hrvatska ionako ima najviše predstavnika.
Skandal je i odluka Čuljaka i Rajkovića, inače tajnika novozagrebačkog HDZ-a, da na poziciju glavnog trenera i u sportsku komisiju HRS-a postave Vitomira Maričića. On je, zajedno s Petrom Klovarom, dobio šest mjeseci suspenzije od CMAS-a (Međunarodne ronilačke organizacije) jer je bio u posjedu nedopuštenih sredstava.
Suspendiranima plaćaju put na natjecanje, a svjetskom prvaku ne
Njima je CMAS prošle godine zbog tog skandala zabranio nastup na Svjetskom dubinskom prvenstvu. HRS im je svejedno platio nastupe na privatnim natjecanjima na Bahamima, što nije učinio svjetskom prvaku i rekorderu Goranu Čolaku, koji je trebao ići na Svjetsko prvenstvo. On je put platio sam i tamo osvojio zlato i postavio novi svjetski rekord.
Ronioci, na čelu s trenerom-volonterom Ivanom Drvišem, više nemaju strpljenja. Dopisima nadležnim institucijama još jednom će se pokušati izboriti za pravedniji i pošteniji savez. Ako u tome ne uspiju, kažu, okrenut će se nastupima za druge zemlje koje bi ih dočekale raširenih ruku.