OLIMPIJSKE IGRE U TOKIJU

Mateša: Ono što su napravili hrvatskim rukometašima nije sport!

Foto: Hina

OD BARCELONE 1992. godine, kada je mlada zemlja prvi put nastupila na olimpijskim igrama, hrvatska delegacija nije bila brojčano tanja, ali na današnjem ispraćaju hrvatskih olimpijaca u Tokio još jednom smo se uvjerili da ekipa od 58 sportaša i sportašica iz 15 sportova, iako puno tanja nego u Rio de Janeiru prije pet godina, ima možda i jednako jake šanse za teret koji će vratiti u Hrvatsku. Postava Hrvatske za Igre izgleda moćno i spremno da kvalitetom nadomjesti poluprazan avion HOO-a za Japan. Izvori najbliži Zlatu Mateši, predsjedniku HOO-a, kažu da bi Hrvatska bila zadovoljna s pet medalja, ali potajno računaju i na sedam komada. 

Bit će to nikad čudnije Igre u povijesti, na kojima neće biti gledatelja, a gotovo ni novinara kojima je pristup sportašima sveden na gledanje s tribina, no stekli smo dojam da sportaše to i ne dira previše. Odgovara im mir u kojem se mogu fokusirati na rezultat, a nekima poput srebrnog olimpijca iz Rija Damira Martina ili mlađeg brata Fantele, Mihovila, ni godina dana pauze nije sjela loše da se oporave od ozljeda i konačno odrade pripreme u komadu.

Razgovarali smo danas s Martinom, kao i s uvjerljivim favoritima za zlato, veslačkom braćom Sinković, čuli smo kakva su očekivanja obitelji Fantela, a upoznali smo i Elenu Vorobevu, Ruskinju koja je zbog olimpijskog sna promijenila državljanstvo i sa suprugom se udomaćila u Dalmaciji. Vidjeli smo, također, kako su velika očekivanja karatista, koji nikad nisu imali brojniju delegaciju, te judoki, koje su se u velikoj euforiji pridružile svjetskoj prvakinji Barbari Matić. Ona je bila u Riju, ali u Tokio ide kao jedna od favoritkinja za medalju. 

Mateša: Da, olimpijski pokret je uzdrman 

Hrvatske sportaše i sportašice, koji su danas bili među uzvanicima na dvosatnom ispraćaju olimpijaca i prigodnom programu, pozdravili su predstavnici vlade i olimpijskog odbora, ali i mnogobrojni sportaši, novinari i prijatelji. Zanimljivo, među 58 sportaša i sportašica koji će predstavljati Hrvatsku u Tokiju samo je jedna momčad, hrvatska vaterpolo reprezentacija.

Zlatko Mateša, prvi čovjek hrvatskog olimpijskog sporta, nakon izuzetno teške godine za cijeli olimpijski pokret, još ne može prežaliti što u Tokiju neće biti hrvatskih rukometaša te njihovo ispadanje na turniru u Francuskoj smatra nepravednim i nesportskim.

Na to je danas podsjetio dok smo razgovarali o očekivanjima od hrvatskog sporta u Tokiju.

 

"Za košarkaše mogu prihvatiti činjenicu da ih neće biti na Igrama, jer to se dogodilo u sportskim okvirima, na sportskom terenu. Ono što se rukometašima napravilo u Francuskoj u zadnjem napadu utakmice Portugala i Francuske, to nije pošteno i ne mogu se s tim pomiriti. Moram reći i da mi je žao što Filip Hrgović ne ide na Igre, dok sam za Blanku Vlašić znao, razgovarao sam s njom i ona je kazala da više ne može stavljati sport ispred vlastitog zdravlja, ni mi to ne želimo promovirati", rekao nam je Mateša o uzdanicama Hrvatske, ali i stipendistima koje je HOO plaćao, a koji su otpali iz popisa putnika za Igre - Hrgović iz profesionalnih, a Blanka iz zdravstvenih razloga.

Nakon što smo pogledali dvosatni program o svemu što nas čeka u Tokiju, Matešu smo pitali ono što nas je ponajviše zanimalo: koliko je olimpijski pokret stvarno uzdrman odgođenim igrama, zabranom publike i udarom pandemije, je li opstojnost Igara dovedena u pitanje? Predsjednik HOO-a potvrdio je za Index da su dugovi ogromni i otkrio što se sve u protekloj pandemijskoj godini pričalo po sastancima najviših olimpijskih dužnosnika. 

"Imate potpuno pravo, problema je mnogo i olimpizam je uzdrman, ni Japanci nisu imuni na ovo, a dolazi im politički zahtjevna godina u kojoj su izbori...", kazao je za Index Mateša. 

Martin: Ja mogu pisati knjigu kako je s vrha pasti do dna i vratiti se nazad 

Već i igre u Brazilu prije pet godina bile su kaotične, drugačije, nezaboravne, a za Hrvatsku i rekordne po broju osvojenih medalja. Jedva smo stizali ispratiti sve proslave hrvatskih sportaša po brazilskim mega-kvartovima, ali laguna Rodrigo de Freitas ostat će nam svima - a bilo nas je jedva desetak - u posebnom sjećanju. Mitsko je to mjesto za hrvatsko veslanje, tu su Sinkovići osvojili zlatnu medalju, a Damira Martina oživljavali smo nakon epske utrke u samcu, gdje je ostao bez zlata nakon fotofiniša, za sedam tisućinki sekunde iza Novozelanđanina Mahea Drysdalea.
"Nekad se sjetim te utrke da, iako ne baš često, već ovako kad vidim neke ljude. Sjetim se da uvijek možeš dati još malo, čak i kad misliš da više ništa ne možeš i da si baš sve dao. Prije nego što odeš do vrha, moraš pasti u nesvijest, toga se sjetim iz Rija tog dana, ha-ha. Što se zadnje godine tiče, mogao bih napisati knjigu kako od favorita doći do autsajdera i nazad, ali moram reći da sam konačno baš spreman: Puno toga se promijenilo u mom životu nakon utrke u Riju, a puno toga se promijenilo i u svijetu", kazao nam je Martin, koji je u zadnjih pet godina, osim što se oporavio od teške operacije ramena i vratio u svjetski vrh, postao i dopredsjednik HOO-a i predsjednik Komisije sportaša, ušavši u sportske institucije gdje nakon karijere namjerava i ostati. 

 

"Vidio sam kao profesionalni sportaš gdje se što i kako može poboljšati, a gdje bi razbili glavu da idemo probijati kroz zid. Znam iz iskustva kako je od nule doći do vrha i opet pasti na dno. Znam što je potrebno da se vratiš gore. To neko iskustvo želim pretočiti u svoj daljnji rad u hrvatskom veslanju", kazao nam je Martin.

POPIS HRVATSKIH SPORTAŠA I SPORTAŠICA KOJI IDU U TOKIO 

(58 ukupno - 38 sportaša i 20 sportašica - 15 sportova)

ATLETIKA 7 - Sandra Perković i Marija Tolj (disk), Sara Kolak (koplje), Filip Mihaljević (kugla), Ana Šimić (skok u vis), Bojana Bjeljac i Matea Parlov Koštro (maraton)

BOKS 2 - Luka Plantić (do 81 kg), Nikolina Ćaćić (do 57 kg)

GIMNASTIKA 2 - Tin Srbić (preča), Ana Đerek (parter, greda)

HRVANJE 2 - Božo Starčević (do 77 kg), Ivan Huklek (do 87 kg) 

JEDRENJE 4 - Šime Fantela i Mihovil Fantela (klasa 49er), Tonči Stipanović (Laser), Elena Vorobeva (Laser Radial) 

JUDO 3 - Barbara Matić (do 70 kg), Karla Prodan (do 78 kg), Ivana Maranić (+78 kg)

KAJAK I KANU 3 - Matija Marinić (C-1, slalom/divlje vode), Anamaria Govorčinović (K-1/kajak jednosjed, sprint 200 m, 500 m), Vanesa Tot (C-1/kanu jednoklek, sprint 200 m)

KARATE 1 - Ivan Kvesić (do 84 kg)

PLIVANJE 2 - Nikola Miljenić (100 m leptir, 100 m slobodno, 50 m slobodno), Ema Rajić (100 m prsno, 50 m slobodno)

STOLNI TENIS 3 - Andrej Gaćina (pojedinačno, momčadski), Tomislav Pucar (pojedinačno, momčadski), Frane Tomislav Kojić (momčadski s Gaćinom i Pucarem)

STRELJAŠTVO 4 - Josip  Glasnović (trap), Petar Gorša (50 m puška trostav, ZPu 10 m -pojedinačno + mješovito s Pejčić), Miran Maričić (50 m puška trostav, ZPu 10 m), Snježana Pejčić (50 m puška trostav, ZPu 10 m + mješovito s Goršom)

TAEKWONDO  4 - Matea Jelić (do 67 kg), Kristina Tomić (do 49 kg), Toni Kanaet (do 80 kg), Ivan Šapina (+80 kg) 

TENIS 6 - Mate Pavić, Nikola Mektić (parovi), Marin Čilić (pojedinačno + u paru s Dodigom), Ivan Dodig (parovi), Donna Vekić (pojedinačno + u paru s Jurak), Darija Jurak (parovi) 

VATERPOLO - 12 igrača

VESLANJE 3 - Martin Sinković i Valent Sinković (M-2/dvojac bez kormilara),  Damir Martin (M1x/samac)

HRVATSKA NA OLIMPIJSKIM IGRAMA

Barcelona 1992. - 41 sportaš(ic)a - 12 sportova (3 medalje)
Atlanta 1996. - 85 sportaš(ic)a - 14 sportova (2 medalje)
Sydney 2000. - 91 sportaš(ic)a - 12 sportova (2 medalje)
Atena 2004. - 81 sportaš(ic)a - 14 sportova (5 medalja)
Peking 2008. - 101 sportaš(ic)a - 15 sportova (5 medalja)
London 2012. - 107 sportaš(ic)a - 18 sportova (6 medalja) 
Rio de Janeiro 2016. - 88 sportaš(ic)a - 18 sportova (10 medalja) 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.