Loš nogomet bez navijača po žegi i život prema rigidnom islamu. Bijeg je počeo

U PONOĆ 7. rujna 2023. završen je ljetni prijelazni rok u Saudijskoj Arabiji. Zadnji transfer bio je onaj brazilskog braniča Luiza Felipea iz Betisa u Al Ittihad uz odštetu od 25 milijuna eura. No saudijska ljetna ofenziva iz temelja je promijenila nogometni svijet.

Arabija je agresivno krenula u ostvarenje projekta "300 najboljih igrača svijeta"

Nakon što je dolazak Cristiana Ronalda prije točno godinu dana skrenuo pozornost na Saudijsku Arabiju, vlasti te države odlučile su neograničeno bogatstvo i nepostojanje ograničenja, kao što su financijski fair-play, salary cap i broj stranaca, iskoristiti za ostvarenje velikog državnog projekta.

Nazvan je ambiciozno i grandiozno, "300 najboljih nogometaša svijeta u Saudijskoj Arabiji", te se odmah na početku prošlog ljeta krenulo u njegovu realizaciju. Četiri najveća i najbogatija kluba u vlasništvu države, točnije Državnog investicijskog fonda PIF-a (Al Ittihad, Al Hilal, Al Nassr, Al Ahli), ali i Al Shabab i Al Ettifaq, poharala su Europu.

Europski klubovi ostali su zatečeni. Koliko god bili veliki i moćni, ne mogu se mjeriti sa saudijskim po bogatstvu

Europski klubovi ostali su zatečeni i bez odgovora na saudijsku ofenzivu. Jer koliko god veliki i moćni bili, po bogatstvu se ne mogu mjeriti sa saudijskim. Oni doslovno nemaju limita. Njima su odštete koje se broje u desecima milijuna sića, a igračima nude doslovno 10 ili čak 20 puta višu plaću nego u Europi. Tu su još i donedavno nezamislivi luksuzi.

Tako je primjerice Neymar potpisao na dvije godine za Al Hilal uz plaću od 300 milijuna eura. Dobio je vilu od 25 soba, saunu, bazen, osam radnika koji će ga paziti te devet automobila. Brazilac je u Saudijsku Arabiju stigao avionom koji mu je osobno poslao saudijski princ Al Waleed bin Talal. Riječ je o najluksuznijem avionu Boeing 747-400, koji ima nekoliko spavaćih soba i zlatno prijestolje.

Saudijci su poharali lige Petice

Zato su se ovog ljeta Ronaldu tamo pridružili najskuplji nogometaš u povijesti Neymar, zatim aktualni osvajač Zlatne lopte Karim Benzema, Sadio Mane, N'Golo Kante, Riyad Mahrez, Roberto Firmino, Jordan Henderson, Aleksandar Mitrović, Aymeric Laporte, Franck Kessie, Fabinho, Sergej Milinković-Savić, Kalidou Koulibaly, Merih Demiral, Bono, Ruben Neves... ali i Marcelo Brozović, Marko Dugandžić, Igor Bišćan, Igor Jovićević i Slaven Bilić.

Pokupovali su desetke sjajnih nogometaša, ali Europa najviše strahuje zbog transfera jednog mladića

Treba istaknuti transfer Gabrija Veige. Sjajni i mladi (21) veznjak Celte te velika želja Reala i Napolija, umjesto najvećeg kluba na svijetu i prvaka Italije, odabrao je Al Ahli, donedavnog drugoligaša iz Saudijske Arabije.

To je povijesni transfer u sklopu saudijske ofenzive na Europu jer su tamošnji klubovi do tada kupovali islužene velikane na kraju karijera, zatim one koji su prošli zenit ili mu se približavaju. Veiga je prva mlada zvijezda koja je odabrala saudijske milijune umjesto europskih velikana. Oni sada strahuju da će pokrenuti trend selidbe mladića u Saudijsku Arabiju. 

Veiga je briljirao prošle sezone u La Ligi. Tijekom prve kompletne i sada jedine sezone u jednoj od najjačih liga mladić je u 36 utakmica postigao 11 i namjestio 4 gola. Zato su još od proljeća s njim pregovarala dva spomenuta velikana. Real ga je želio kupiti i jednu sezonu ostaviti na posudbi u Celti, a Napoli mu je nudio da odmah dođe.

Najveći klub na svijetu i prvak Italije nudili su mu sjajne uvjete. Odabrao je dojučerašnjeg saudijskog drugoligaša

Davao mu je plaću do 2.2 milijuna eura godišnje, što je gotovo pet puta više od 500 tisuća eura, koliko je dobivao u Celti. No Veiga je odabrao 25 puta višu plaću u Saudijskoj Arabiji. Španjolski mediji pišu da će u Al Ahliju dobivati 12.5 milijuna eura po sezoni, a potpisao je na tri godine. 

Al Ahli je još prije Veige doveo najviše igrača od saudijskih klubova u sklopu njihove ljetne ofenzive - Riyada Mahreza, Allan-Sainta Maximina, Meriha Demirala, Edouarda Mendyja, Francka Kessieja, Rogera Ibaneza i Roberta Firmina. Klub koji je prvu saudijsku ligu ove sezone izborio kao najbolji drugoligaš preuzeo je mladi (35) njemački trener Matthias Jaissle. Veiga je objavio da su ga u Al Ahli najviše privukli "mladi trener i klupski projekt". 

Očekivalo se da se 1. siječnja nastavi neviđena ljetna ofenziva. Ali...

Činilo se da europski klubovi mogu odahnuti, barem privremeno. Točnije, do 1. siječnja ove godine, kada je Saudijcima krenuo zimski prijelazni rok. No, u 19 dana, koliko traje, ne da nema ni naznake nastavka egzodusa zvijezda europskih klubova prema Arabiji, nego se čini kako je ekspresno počeo njihov veliki povratak.

Ljetos nije bilo dana da zvijezda nekog kluba iz lige Petice nije potpisala za klub čije ime počinje s "Al" ili da Romano nije uz njeno ime i ono saudijskih parajlija stavio "here we go". Od početka godine i starta zimskog prijelaznog roka - baš ništa.

Kroz rupu u zlatnom kavezu rigidne države izletjela dva kapitalca

Ni pola godine nakon početka spektakularne saudijske ofenzive pojavile su se ozbiljne pukotine u tamošnjim zlatnim kavezima za nogometaše navikle na Europu. Oni u Arabiji jesu povlaštene zvijezde, ali samo do određene mjere. Slobode, europskog nogometa i načina života, ali i jako bogatim i slavnim mladićima milih razvrata i poroka u Arabiji nema, barem ne u količinama na koje su navikli u Europi.

To što je Saudijska Arabija uložila milijarde u strane nogometaše kako bi oprala svoj imidž rigidne, zatucane, primitivne, šovinističke, homofobne islamističke države ne znači da je prestala biti takva. 

Benzema je slavio saudijski islam i stotine milijuna eura. Ubrzo je pobjegao

Zanimljivo, bijeg od tamo prvi je poduzeo Karim Benzema. On je, prema riječima Santija Aoune, pouzdanog francuskog insajdera s tržišta nogometaša, koji je prvi objavio da Benzema odlazi u Arabiju, ovako to objasnio bliskom, neimenovanom prijatelju iz reprezentacije Francuske. Na suigračevo pitanje zašto odbija Real iako je najtrofejniji igrač najvećeg kluba na svijetu, njegov drugi najbolji strijelac ikad i kapetan te odlazi u Al Ittihad, Benzema je odgovorio: "Tko odbija 400 milijuna eura?!" Benzema je u Realu zarađivao 24 milijuna eura bruto godišnje.

Par dana kasnije, nakon što je potpisao najveći ugovor u povijesti nogometa, Benzema je u intervjuu za klupsku stranicu Al Ittihada na pitanje zašto je odlučio doći u Saudijsku Arabiju odgovorio: "Musliman sam, a ovo je muslimanska država. Oduvijek sam želio živjeti ovdje."

Kao što vidimo, koliko god volio eure i islam, Benzema je brzo uvidio da mu u Arabiji nije tako lijepo kao što je mislio ni s ogromnim količinama omiljenih mu sastojaka. Prvo je prestao dolaziti na treninge Al Ittihada, a onda je napustio klub te traži novi u Europi. Slijedio ga je Jordan Henderson.

Ikona LGBT pokreta užasnula odlaskom u zemlju koja strogo kažnjava istospolne intimne odnose

Legenda i kapetan Liverpoola ljetos je zgrozio navijače Redsa, ali i svoje brojne obožavatelje iz gej, lezbijske i transseksualne zajednice. Popularni Hendo je, naime, strejter, ali i veliki borac za prava LGBT osoba. Točnije, bio je poznat kao takav u Britaniji dok nije prešao na najtamniju stranu što se tiče spomenutih.

Otišao je u Saudijsku Arabiju, zemlju u kojoj je iskazivanje ljubavi osobama istog spola ne samo strogo zabranjeno nego i još strože kažnjivo. Henderson ipak nije mogao protiv tolerantnog sebe, pa se iz Al Ettifaqa i Arabije brzo vratio u Europu, i to u bastion različitosti i uključivosti - Amsterdam i Ajax. 

Nekoliko je razloga zašto nekim europskim zvijezdama nije dobro u Arabiji bez obzira na desetke milijuna i raskoš kojim ih se obasipa. Točnije, dva su primarno sportska, jedan podjednako sportski i klimatski, a jedan kulturološki.

Slaba kvaliteta nogometa

Može Ronaldo pričati PR besmislice da je "saudijska liga na razini liga Petice", ali onaj tko je gledao barem par utakmica te lige mogao se uvjeriti da to nema veze s istinom. U odnosu na mečeve čak ne najjačih nego i europskih liga više srednje klase saudijska se doima rekreativnom. To što se ekspresno nakrcala nogometašima iz najjačih klubova, koji su na drugi kontinent, kulturu i podneblje doletjeli samo zbog 20 puta veće zarade, nije jamac nikakvog, a kamoli brzog porasta kvalitete.

Ta liga trenutno u globalnom smislu služi samo zato da bi uvijek gladni Ronaldo u njoj rušio svjetske golgeterske rekorde. Svaka čast CR-u, ali čak i on samo tamo može s 39 godina u 18 utakmica postići 20 i namjestiti 9 golova.

Nedostatak navijača

Hibridna, umjetna narav klubova i lige, koji veličinu i značaj sumanuto kupuju i skupo plaćaju, a ne stvaraju, nije pridonijela porastu broja navijača na utakmicama saudijske lige. Primjerice, utakmicu Al Riyadha i Al Khaleeja u prosincu su s tribina pratila tek 144 gledatelja.

Usprkos utrošenim milijardama eura na najveće svjetske zvijezde, saudijska liga je tek peta po broju gledatelja u Aziji. Sasvim je razumljivo da se igračima naviklima na Bernabeu i Anfield ne da igrati pred par stotina ljudi. 

Nepodnošljive vrućine

Vrhunski nogometaši iz svih dijelova svijeta mogu podnijeti igru u bilo kakvim vremenskim neprilikama jer, igrajući u Europi, u samo pola sezone prođu od jako toplih do jednako hladnih temperatura. Također, jasno je da su se prije odlaska u Arabiju barem ubrzano educirali o tome kakvi ih vremenski uvjeti tamo očekuju. No, sve to malo znači kada se, poput Hendersona, nađete u gradu u kojem je normalno igrati utakmicu na 40 stupnjeva i u kojem je prosječna godišnja temperatura čak 31 stupanj.

Ovo ne podnose teško samo nogometaši nego i njihove obitelji, prije svih djeca. Život u podneblju s konstantnim pasjim vrućinama nije pojam okružja koje jamči sretne obiteljske situacije. Čak je i Ronaldo, kojem je posao veličati krasote Arabije i njene lige i koji je u smislu izdržljivosti životinja, izjavio da mu se teško prilagoditi na užasne vrućine u toj zemlji.  

Potlačenost žena

Saudijska Arabija teško diskriminira žene. One ne smiju na javnim mjestima biti bez pratnje i podčinjene su muškarcima. Europskim ženama, koje su emancipirane i ravnopravne, teško pada život u okružju u kojem su drugorazredne. Osim toga, tu su još neke "vrijednosti" nezamislive zapadnjacima. Kao što smo naveli, u Arabiji se intimni odnosi među osobama istog spola rigorozno kažnjavaju. Nadalje, prodaja alkohola strancima je strogo zabranjena. Ako im se pronađu zabranjena pića, moguće kazne su batinanje, bičevanje i deportacija. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.