U ČETVRTAK počinje posljednji ciklus ovogodišnjih kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje se sljedeće godine igra u 12 europskih gradova. Domaćini nemaju izravni plasman, a na Euro idu dvije najbolje reprezentacije iz svake skupine dok se dodatne kvalifikacije pune kroz renking po Ligi nacija.
Na Europskom prvenstvu igrat će 24 momčadi, a četiri ćemo dobiti kroz dodatne kvalifikacije. Zanimljivo je da je ždrijeb Eura 30. studenog u Bukureštu, a dodatne kvalifikacije igraju se od 26. do 31. ožujka sljedeće godine, manje od tri mjeseca prije početka turnira.
Neke reprezentacije će u ovom ciklusu igrati po dvije, a neke, kao Hrvatska, jednu utakmicu. Momčad Zlatka Dalića u subotu u 20:45 na Rujevici dočekuje Slovačku i jednim bodom bi i matematički osigurala plasman na Euro. U nekim skupinama moglo bi biti velike drame, a ovo je sve što trebate znati uoči posljednjih utakmica kvalifikacija.
Je li netko već osigurao plasman?
Jest. Na Europskom prvenstvu sigurno će sljedećeg ljeta igrati Ukrajina, Španjolska, Poljska, Belgija, Rusija i Italija. Vrijedi istaknuti da su Belgijci i Talijani dobili svih dosadašnjih osam utakmica, a Belgija je primila samo jedan gol.
Koji je ključni kriterij određivanja poretka u skupini? Gol-razlika ili međusobni omjer?
Međusobni omjer. Ako su dvije ili više momčadi izjednačene nakon završetka natjecanja, primjenjuju se sljedeći kriteriji:
Broj osvojenih bodova u međusobnim susretima
Gol-razlika u međusobnim susretima
Broj postignutih golova u utakmicama između izjednačenih momčadi
Broj postignutih golova u gostima
Ukupna gol-razlika u skupini
Ukupan broj postignutih golova u skupini
Ukupan broj golova u gostima u skupini
Ukupan broj pobjeda u skupini
Ukupan broj pobjeda u gostima u skupini
Fair-play
Može li neka velika reprezentacija ostati bez Eura?
Teško. Na prvi pogled u dramatičnoj poziciji su Portugalci koji u skupini B imaju samo bod više od Srbije, a obje momčadi moraju odigrati još dvije utakmice. No Ronaldova reprezentacija nije mogla birati bolji raspored pa će do kraja igrati kod kuće s Litvom i u gostima kod Luksemburga. Srbija igra obje utakmice kod kuće; u četvrtak s Luksemburgom te u nedjelju s Ukrajinom.
Gužva je i u skupini C gdje Nizozemska i Njemačka imaju po 15 bodova, a iza njih je Sjeverna Irska s 12. No čudo bi se moralo dogoditi da ove dvije velike reprezentacije u posljednja dva kola ne osvoje dovoljno bodova za prolazak.
Švedska, prošlogodišnji četvrtfinalist SP-a, za Euro se bori s Rumunjima s kojima igra u petak u Bukureštu. BiH se nadala da će u relativno prolaznoj skupini J lako osigurati Euro, ali igra joj još samo teorija.
Idemo redom, kome što treba za prolazak?
Preskočit ćemo skupinu I u kojoj su Belgija i Rusija osigurale prolazak.
Skupina A
Engleska - Crna Gora (četvrtak)
Češka - Kosovo (četvrtak)
Kosovo - Engleska (nedjelja)
Bugarska - Češka (nedjelja)
Englezima je za prolazak dovoljan samo bod iz sljedeće dvije utakmice. Česi će se kvalificirati ako pobijede Kosovo kod kuće, dok će Kosovarima trebati čudo. Morali bi slaviti u Pragu i onda osvojiti barem bod kod kuće protiv jake Engleske.
Skupina B
Srbija - Luksemburg (četvrtak)
Portugal - Litva (četvrtak)
Srbija - Ukrajina (nedjelja)
Luksemburg - Portugal (nedjelja)
Ukrajina se kvalificirala, a to će učiniti i Portugal ako dobije slabašnu Litvu i Luksemburg. U slučaju da kiksa u jednoj od te dvije utakmice, Srbija ga može preskočiti s dvije pobjede. Ni Luksemburg nije bez šansi jer može ući u dodatne kvalifikacije, ali tu ne ovisi sam o sebi, a do dodatnih kvalifikacija ćemo tek doći.
Skupina C
Sjeverna Irska - Nizozemska (nedjelja)
Njemačka - Bjelorusija (nedjelja)
Njemačka - Sjeverna Irska (utorak)
Nizozemska - Estonija (utorak)
Ukratko, Njemačka i Nizozemska prolaze ako osvoje barem bod protiv Sjeverne Irske. Sjeverna Irska mora pobijediti i Nijemce i Nizozemce ako želi na Euro, a to je ipak malo vjerojatno. Bjelorusija igra bez opterećenja jer ima osigurane dodatne kvalifikacije, a Estonija nema nikakve šanse. I Sjeverna Irska može u play-off...
Skupina D
Švicarska - Gruzija (petak)
Danska - Gibraltar (petak)
Irska - Danska (ponedjeljak)
Gibraltar - Švicarska (ponedjeljak)
E tu će biti svega. Švicarska će se plasirati na Euro ako dobije obje svoje utakmice budući da Irska i Danska igraju međusobno. No kiksa li u jednoj od svoje dvije utakmice, više ne odlučuje sami o sebi.
Danska će preskočiti Irsku pobjedom protiv Gibraltara i onda će u velikom sudaru u Dublinu morati uzeti bod za Euro. Ircima igra samo pobjeda. Ako sve tri reprezentacije završe na istom broju bodova, Švicarska će proći, a Irska bi u tom slučaju morala pobijediti Dansku s barem dva gola razlike.
Skupina E
Azerbajdžan - Wales (subota)
Hrvatska - Slovačka (subota)
Wales - Mađarska (utorak)
Slovačka - Azerbajdžan (utorak)
Hrvatskoj je dovoljan bod protiv Slovaka, no u slučaju poraza i Slovačka i Mađarska bi je mogli preskočiti. Slovacima igraju samo dvije pobjede do kraja, a Mađarima treba pobjeda protiv Walesa, ali im ona ništa neće značiti ako Slovačka dobije obje utakmice.
Ako Mađari remiziraju s Walesom, proći će ako Slovačka ne osvoji tri boda u svoje dvije utakmice. Wales mora dobiti obje utakmice i nadati se da će Slovaci negdje prosuti dva boda, što nije nemoguće.
Skupina F
Norveška - Farski otoci (petak)
Španjolska - Malta (petak)
Rumunjska - Švedska (petak)
Švedska - Farski otoci (ponedjeljak)
Španjolska - Rumunjska (ponedjeljak)
Malta - Norveška (ponedjeljak)
Španjolska je sigurna, a tri reprezentacije bore se za još jedno mjesto, iako Norveška još samo teoretski. Švedska i Rumunjska igraju međusobno i Šveđanima će biti dovoljan bod pod uvjetom da u posljednjem kolu pobjede Farske otoke. Rumunjima igra samo pobjeda, ali ako i dobiju, najvjerojatnije će im trebati i pobjeda u Španjolskoj u posljednjem kolu.
Norveška mora osvojiti šest bodova i nadati se da Šveđani neće nikoga pobijediti do kraja, što je malo vjerojatno.
Skupina G
Slovenija - Latvija (subota)
Izrael - Poljska (subota)
Austrija - Sj. Makedonija (subota)
Poljska - Slovenija (utorak)
Latvija - Austrija (utorak)
Sj. Makedonija - Izrael (utorak)
Poljska je prošla, a Austriji trebaju još barem dva boda protiv Makedonaca i Latvije, što je vrlo vjerojatno. U slučaju da se Austrija spektakularno raspadne u posljednje dvije utakmice, u priču se uključuju Sjeverna Makedonija, Izrael i Slovenija, ali u tom slučaju svi moraju dobiti sve utakmice do kraja i tu se stvari kompliciraju.
Makedonci moraju dobiti Austriju tri razlike u Beču i onda kod kuće Izrael. Izrael i Slovenija moraju dobiti svoje utakmice i nadati se da će Austrija obje izgubiti jer oboje imaju lošiji međusobni omjer s Austrijom. Slovenija nema nikakve šanse za dodatne kvalifikacije, dok sve ostale reprezentacije imaju.
Skupina H
Turska - Island (četvrtak)
Francuska - Moldavija (četvrtak)
Albanija - Andora (četvrtak)
Moldavija - Island (nedjelja)
Andora - Turska (nedjelja)
Albanija - Francuska (nedjelja)
Sjajnoj turskoj reprezentaciji dovoljan je bod kod kuće protiv Islanda. Francuska će se također osigurati pobjedom protiv Moldavije, a dovoljan joj je bod u toj utakmici i bod u posljednjoj protiv Albanije.
Islandu igraju samo dvije pobjede, a i u tom slučaju će im se morati poklopiti neki rezultati, no ostaju im dodatne kvalifikacije u kojima im je mjesto praktički zajamčeno. Ostale reprezentacije nemaju nikakve šanse za Euro.
Skupina J
Finska - Lihtenštajn (petak)
Armenija - Grčka (petak)
BiH - Italija (petak)
Lihtenštajn - BiH (ponedjeljak)
Italija - Armenija (ponedjeljak)
Grčka - Finska (ponedjeljak)
Italija je sigurna, a bit će i Finska ako osvoji dva boda protiv Lihtenštajna i Grčke. Ako ne uspije, BiH može proći s dvije pobjede. Teoretske izglede ima i Armenija koja mora dobiti obje utakmice, a Finska obje izgubiti. Momčad Roberta Prosinečkog ima zajamčeno mjesto u dodatnim kvalifikacijama.
Stalno spominjete da netko ima osigurano mjesto u dodatnim kvalifikacijama, što to znači?
UEFA je u ovaj kvalifikacijski ciklus uključila i onu nesretnu Ligu nacija. Nakon što je udavila nogometnu javnost kompliciranim sustavom tog natjecanja, učinila je isto i s dodatnim kvalifikacijama. Prvi put u povijesti dodatne kvalifikacije se ne popunjavaju trećeplasiranim momčadima iz kvalifikacijskih skupina, nego po renkingu iz Lige nacija.
Liga nacija 2018./2019. sastojala se od četiri odvojene lige u kojima su bile po četiri skupine s po tri ili četiri reprezentacije. Pobjednici svake skupine u svakoj ligi automatski su osigurali plasman u dodatne kvalifikacije. Svaka od četiri lige imat će svoj Final Four, na kojem će se igrati po jedna polufinalna i jedna finalna utakmica, a domaćin finala bit će određen unaprijed, ždrijebom. Reprezentacije će se unutar svakog Final Foura rangirati po rezultatima iz Lige nacija (broj osvojenih bodova, gol-razlika…) pa će prvi igrati s četvrtim, a drugi s trećim. Četiri pobjednika svakog Final Foura plasirat će se na Europsko prvenstvo. Te završnice igrat će se u ožujku sljedeće godine. Europsko prvenstvo igrat će se u 12 europskih gradova, ali to ne znači da je zemljama domaćinima zajamčen nastup na turniru.
Pobjednici skupina unutar Lige nacija:
Liga A: Engleska, Nizozemska, Portugal, Švicarska
Liga B: BiH, Danska, Švedska, Ukrajina
Liga C: Finska, Norveška, Škotska, Srbija
Liga D: Bjelorusija, Sj. Makedonija, Gruzija, Kosovo
Problem nastaje budući da će neke od ovih reprezentacija, a vjerojatno sve iz A lige, osigurati plasman kroz glavne kvalifikacije. U tom slučaju će u dodatne kvalifikacije ući prva sljedeća reprezentacija po renkingu Lige nacija, ali pobjednici skupina iz niže lige ne mogu igrati s reprezentacijama iz više lige. Za primjer ćemo uzeti reprezentaciju BiH koja je osvojila svoju skupinu u B ligi, što znači da nikako neće moći igrati dodatne kvalifikacije s nekom od reprezentacija iz A lige.
Portugal je osvojio Ligu nacija pobjedom na Final Fouru lige A. Je li osigurao plasman na Euro?
Nije. Naslov u Ligi nacija ne jamči plasman na Europsko prvenstvo. Dapače, završnica A Lige nacija nema nikakve veze s Final Fourom u dodatnim kvalifikacijama, iako je Portugal naslov osvojio po identičnom play-off sustavu. Teoretski, može se dogoditi da se reprezentacije koje su igrali završnicu Lige nacija (Engleska, Nizozemska, Portugal i Švicarska) manje od godinu dana kasnije ponovno nađu na identičnom Final Fouru ako na Euro ne plasiraju kroz kvalifikacije.
U prijevodu, manje od godinu dana nakon završnice Lige nacija u Portugalu ponovno bi se mogao igrati identičan Final Four, s istim sudionicima. No to se teško može dogoditi budući da su Englezi već jednom nogom na Euru, a u odličnoj situaciji je i Portugal, koji do kraja kvalifikacija ima vrlo lagan raspored.
Može li Hrvatska igrati dodatne kvalifikacije ako se ne uspije kvalificirati iz kvalifikacijske skupine?
Može. Hrvatska nije osvojila svoju skupinu u Ligi nacija, ali gotovo sigurno ima mjesto u dodatnim kvalifikacijama. Izgubila bi ga samo u senzacionalnom raspletu u kojem četiri reprezentacije iznad nje po renkingu Lige nacija ne bi otišle na Euro kroz dodatne kvalifikacije nego bi se našle u baražu.