NK MEĐIMURJE je među prvima u ligi poklopio recesijski val. Iako je HNS osnovao kultnu komisiju za sanaciju programa hrvatskog nogometa, i tobože nekoliko puta upozorio javnost da Prvoj HNL prijeti raspad, jasno je da nema previše volje da se pomogne financijski uzdrmanim prvoligašima. Čakovečki prvoligaš najbolji je primjer organiziranog licemjerstva, tvrdi i njihov direktor Stjepan Hamonajec, jer dok se nekim klubovima praštaju puno teži dugovi, "nas se želi uništiti za siću od 150 tisuća kuna."
Hamonajec je apel odgovornima emitirao još pred kraj polusezone. Obratio se jedinicama lokalne samouprave, Gradu i Županiji, koji su se razbacivali obećanjima kada je klub trebao ući u Prvu ligu, a danas ih, pogađate nema nigdje. Hamonajec je podsjetio da je svojevremeno osobno tražio pomoć od Ive Sanadera, ali" mi smo u Zagrebu politički patuljci."
"Biga HNS za nas, a busaju se u prsa. U ovim teškim vremenima, drugi savezi pomažu svoje klubove", govorio je direktor kluba koji ukupni dug od svega pola milijuna eura smatra uspjehom, s obzirom na stanje u zemlji.
Ovih dana Čakovčani su od Disciplinske komisije HNS-a primili rješenje o suspenziji, koja nastupa zbog neizmirenih obaveza nogometašima Mariju Kovačeviću i Danijelu Štefulju, te treneru iz Trilja Bošku Aniću. Radi se o ukupnom dugu od oko 150 tisuća kuna, a dio tog iznosa otpada i na zatezne kamate. Iz dokumentacije koju prilažemo vidljivo je Čakovčani ne negiraju dug, već nude obročno plaćanje i kompenzaciju. S druge strane, traže vrijeme i pomoć. Oni koji mogu pomoći prave se gluhi.
"Na pomoć državnim tvrtki nismo niti naviknuli, za razliku od Hajduka i Dinama, mi nismo državni klub.", kaže Hamonajec, priznajući da je često dramatizirao u medijima, nadajući se da će na taj način barem malo senzibilizirati savez, sponzore, Grad.
Spomenuo je i riječ stečaj, no danas otvara sve karte:
"Ma kakav stečaj! To su prenapuhali naši krvoločni novinari, iz očnjaka im krv curi... Kakav stečaj, govorio sam tako želeći senzibilizirati lokalne moćnike i županiju da nam pomognu, ali očito je da ni oni nemaju novca. I onda novinari sve napušu. Ovdje se radi isključivo o jednoj stvari:
"Mi smo mali pa nas svatko ritne kad hoće. Ne želim nikoga napadati, ali pogledajte koliko su dužni ostali naši prvoligaši, a koliko mi. I onda nas suspendiraju... Za nas je to dug četrvtoligaškog kluba", kaže Hamonajec.
Što na sve kaže HNS? Strahuju li nakon slučaja Međimurje lančanu reakciju, jer bizarnih priča iz HNL-a ne nedostaje? I zašto, u konačnici, lančanu reakciju nije izazvala "povijesna privatizacija Hajduka", skrojena po najmodernijem Zakonu u sportu?
"Podsjetit ću da su mene i poznatog zagrebačkog odvjetnika, gospodina Hanžekovića, podvrgnuli ruglu, kada smo upozoravali da je model privatizacije Hajduka potpuno neprihvatljiv za naše i bilo koje druge lige. Vlada bi učinila veliku uslugu hrvatskom nogometu kada bi predložila suspenziju odredbe spornog Zakona koja se tiče privatizacije klubova. Taj je model prelijevanje iz šupljeg u prazno, bolja je varijanta stečaj s preustrojem. Znamo da kod privatizacije glavnu riječ vode vjerovnici, a ne državna birokracija. U slučaju Hajduka najveći je vjerovnik država. Tu su sada krupni, pa mali dioničari... A Hajduk je iz svega toga mogao izaći kao zdrav subjekt, kao čovjek koji je uspješno operiran. Sada je i Željko Kerum shvatio da je klub vreća bez dna i najavljuje prodaju dionica. Pitanje je samo - kome će ih prodati?", pita se Brleković.
Možda nekom bogatom Rusu, kakav se ukazao na Verudi.
"Znate, nijedan stranac neće doći u klub jer mu se sviđa boja dresova. S druge strane, dugoročno gledano nije dobro da ruski naftaši tako lako kupuju nacionalne brendove."
Da model privatizacije ne funkcionira, svjedoče i brojni klubovi koji su krenuli s postupkom, ali su još brže zastali. Umjesto lavine ozdravljenja, koju je prognozirao bivši ministar, gledat ćemo, čini se, lavinu suspenzija.
"Već sam davno rekao da sam jako zabrinut za budućnost hrvatskog nogometa.", kaže Brleković.
"Revizija ugovora i poluamaterizam"
Što HNS čini po tom pitanju?
"HNS? U našoj obitelji ima više od tisuću i pol registriranih klubova i svi su oni ravnopravni članovi te zajednice. Evo recite mi vi kriterij po kojem biste odredili kome pomoći, a kome ne i zašto. Gase se i drugoligaši, i oni bi pomoć..."
Kako onda riješiti problem?
"Treba provesti reviziju ugovora. Što igraču vrijedi da prema ugovoru zarađuje 20 milijuna, kad klub ne može platiti niti tri milijuna? Treba se pobrinuti da barem dobije ta tri milijuna, ali da klub u tom slučaju jednostavno mora izvršiti svoju obvezu. Nadalje, treba uveti poluamaterizam i omogućiti amaterima da nastupaju u prvoj ligi. To su igrači koji do 15 sati rade u tvornici, ali im ta tvornica plaća doprinose."
Kakva je daljnja procedura za Međimurje?
"Vjerujem da će oni to riješiti."
Svi vjeruju, ali pomoći niotkud.
"Bogata su regija. Imaju vremena do proljetnog dijela prvenstva, ali oni u ovom slučaju ne mogu igrati ni pripremne utakmice. Kako se misle spremiti za natjecanje?"
To je za mnoge prvoligaše u ovom trenutku ipak najmanje važno pitanje...