HRVATSKA nogometna reprezentacija igrat će sa Slovačkom, Rusijom, Slovenijom, Ciprom i Maltom u kvalifikacijskoj skupini H za plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru, odlučio je virtualni ždrijeb u Zürichu.
U europskim kvalifikacijama sudjelovat će 55 reprezentacija koje su podijeljene u 10 skupina - pet skupina s po pet reprezentacija, te pet skupina s po šest ekipa. Pobjednici direktno odlaze na Mundijal, a deset drugoplasiranih te dvije reprezentacije iz Lige nacija igrat će dodatne kvalifikacije.
Grafika: Sofascore za IndexSport
U play-offu će se dijeliti još tri karte za SP, a 12 reprezentacija će biti podijeljene u tri skupine s po četiri reprezentacije. Bit će to format kao i u nedavnom play-offu za Europsko prvenstvo s polufinalima i finalima u svakoj od tri skupine.
Zbog pandemije koronavirusa izvlačenje je prvi put u povijesti bilo virtualno, odnosno bez nazočnosti predstavnika nacionalnih federacija.
Kvalifikacije će se igrati od ožujka do studenoga 2021. godine, dok je play-off od 24. do 29. ožujka 2022.
Svjetsko prvenstvo će se održati od 21. studenog do 18. prosinca 2022. u pet katarskih gradova (Doha, Lusail, Al Khor, Al Wakrah, Al Rayyan).
Hrvatska reprezentacija do sada je sudjelovala na pet svjetskih prvenstava, a propustila je jedino SP 2010. u Južnoj Africi. Najveći uspjeh Hrvatska je ostvarila prije dvije godine u Rusiji osvojivši svjetsko srebro, dok je 1998. u Francuskoj bila treća. Na preostala tri SP-a nismo prošli skupinu.
Na svjetskom prvenstvu nastupit će 32 reprezentacije.
Najviše predstavnika, 13, imat će Europa. Afrika će imati pet predstavnika, Azija četiri plus domaćina Katar, Južna Amerika najmanje četiri, a federacija CONCACAF najmanje tri.
To je ukupno 30 reprezentacija, a još dvije će biti poznate nakon dodatnih kvalifikacija.
U dodatnim kvalifikacijama će sudjelovati po još jedan predstavnik Južne Amerike, Azije, CONCACAF-a te Oceanije, a parovi doigravanja još nisu određeni.
SVE SKUPINE:
Skupina A: Portugal, Srbija, Irska, Luksemburg, Azerbajdžan
Skupina B: Španjolska, Švedska, Grčka, Gruzija, Kosovo
Skupina C: Italija, Švicarska, Sjeverna Irska, Bugarska, Litva
Skupina D: Francuska, Ukrajina, Finska, Bosna i Hercegovina, Kazahstan
Skupina E: Belgija, Wales, Češka, Bjelorusija, Estonija
Skupina F: Danska, Austrija, Škotska, Izrael, Farski Otoci, Moldavija
Skupina G: Nizozemska, Turska, Norveška, Crna Gora, Latvija, Gibraltar
Skupina H: Hrvatska, Slovačka, Rusija, Slovenija, Cipar, Malta
Skupina I: Engleska, Poljska, Mađarska, Albanija, Andora, San Marino
Skupina J: Njemačka, Rumunjska, Island, Sjeverna Makedonija, Armenija, Lihtenštajn