POSLJEDNJI su dani ljetnog prijelaznog roka u najjačim europskim ligama. Svi ulazni transferi moraju biti završeni do petka navečer i nakon toga će nam biti poznati svi rosteri najbogatijih europskih klubova za tekuću sezonu, barem do početka zimskog prijelaznog roka.
U Hrvatskoj je prijelazni rok za ulazne transfere otvoren do 8. rujna, ali svi naši klubovi su sigurno trenutno fokusirani na prodaju prema tržištima koja se zatvaraju u petak kako bi napunili proračun i eventualno zaradili nešto sredstava s kojima mogu biti aktivni na tržištu do zatvaranja roka u Hrvatskoj.
Ako izuzmemo izlazne posudbe koje uključuju opcije otkupa te razne bonuse kod transfera koji se mogu ili ne moraju ostvariti, Hajduk je ovo ljeto na tržištu uprihodio oko 3.2 milijuna eura od transfera Lukasa Grgića i Jana Mlakara. Istovremeno, klub nije potrošio niti jedan euro na odštete igrača, nego se fokusirao na dovođenje igrača kojima je isticao ugovor, što je i logično ako se procjenjuje da su ti igrači pojačanja, kako njihove dosadašnje igre sugeriraju.
Ovo ljeto je do sada bilo dinamično za Hajduk i ostatak lige. Špekulacije o mogućem dolasku Ivana Perišića u klub, ispadanje iz Europe i savršen start prvenstva koji uključuje pobjedu na Maksimiru u posljednjim sekundama samo su neke od brojnih tema koje su okupirale misli navijača Hajduka, ali jedno pitanje se spominjalo samo usputno i sramežljivo. Gdje je Luka Vušković?
Generacijski talent
Jedva je Vušković napunio 16 godina kada ga je Ivan Leko uvrstio u početni sastav krajem veljače protiv Dinama na Maksimiru. Nije se Hajduk tu dobro proveo, ali je Vušković postao najmlađi igrač u povijesti lige (rekord dijeli s Markom Dabrom) te uvjerljivo najmlađi igrač Hajduka koji je ikad zaigrao u SuperSport HNL-u. Nekoliko dana kasnije Vušković je startao i u četvrtfinalu Kupa u Osijeku što se, s vremenskim odmakom, pokazala kao najbitnija utakmica Hajdukove sezone.
I to je povjerenje treneru vratio na najbolji mogući način zabivši gol za vodstvo, čime je postao najmlađi strijelac u 112 godina dugoj povijesti kluba. Rekord Frane Matošića stajao je netaknut od 1935. godine, a Vušković ga je srušio za 163 dana te ćemo se načekati da se u budućnosti pojavi neki novi klinac koji ga može srušiti. Nije ludo pomisliti da možda nikad neće ni biti srušen.
Vušković je nakon toga postao neizostavan član prve postave sve do sredine travnja, kada se ozlijedio. Ukupno je do kraja sezone nastupio u 11 utakmica, igrao je za juniore u finalu UEFA Youth League, gdje je skrivio kazneni udarac, a sezonu je s klubom završio na najbolji mogući način osvojivši trofej pobjednika Kupa. Time je postao i prvi član obitelji Vušković koji je osvojio neki trofej s Hajdukom. Prije njega su za klub igrali brat Mario, otac Danijel, djed Mario i pradjed Marko.
O njemu se kao generacijskom talentu počelo pričati daleko prije samog seniorskog debija. Već s 13 godina je privlačio skaute najboljih svjetskih klubova, a s 15 godina je već igrao juniorski nogomet i pokazao da fizički i tehnički dominantan nije samo u svom godištu nego i među igračima koji su daleko stariji od njega. Prošle godine u rujnu je debitirao za seniore u prijateljskoj utakmici protiv Uranije, a do kraja godine je zabio i gol u prijateljskoj utakmici na Poljudu protiv Schalkea. Već tada je bilo jasno da će ga Hajduk jako teško zadržati.
Fabrizio Romano i Pinhas Zahavi
Paralelno s njegovim ulaskom u seniorski nogomet zahuktala se priča o izlaznom transferu koji bi trebao postaviti novi rekord kluba. Hajduk je za početak pobijedio u vrlo važnoj bitci jer je uspio s Vuškovićem potpisati profesionalni ugovor s trajanjem do 2026. godine, što je klub stavilo u puno bolju pregovaračku poziciju prema potencijalnim kupcima.
Malo nakon debija protiv Dinama, o njemu se raspisao talijanski autoritet za transfere Fabrizio Romano, koji je naveo kako se za Lukin potpis odvija "luda utrka". Manchester City je navodno ponudio 12 milijuna eura, a kasnije je Romano naveo da su ozbiljno zainteresirani PSG te nekoliko neimenovanih engleskih klubova. Za svakog prodavatelja je interes klubova iz Premier lige glazba za uši budući da je povijest pokazala da su takvi transferi u startu skuplji nego oni prema ostalim ligama iz europskog vrha.
Brigu o karijeri mladog Vuškovića tada preuzima "superagent" Pinhas Zahavi, koji radi s nekoliko nogometnih zvijezda kao što su Robert Lewandowski i Christopher Nkunku. Vušković uskoro, prema procjeni Transfermarkta, postaje najvrjedniji igrač svijeta u svom godištu, a njegov potencijalni transfer bi trebao ući u pet najskupljih transfera u povijesti za igrače mlađe od 17 godina.
Sve ove okolnosti i činjenice su jasno ukazivale na to da se Hajduk odlučio na prodaju svog talenta, što je zapravo jedino logično jer se klub ne može osloniti na tako mladog igrača da mu bude nositelj obrane u sezoni maksimalnih ambicija. To ne bi bilo pošteno ni prema Vuškoviću, a novac od njegovog transfera potencijalno može približiti Hajduk ravnopravnijoj borbi za prvenstvo, iako bi to opet ostalo daleko od proračuna kojim raspolaže Dinamo.
U lipnju se klub već otvoreno izjasnio da radi na prodaji Vuškovića, a isto je nešto kasnije ponovio sportski direktor Mindaugas Nikoličius u klupskom podcastu. Svaki dan se očekivala obavijest kluba da je transfer zaključen, ali do danas se, četiri dana prije kraja prijelaznog roka, ništa nije dogodilo.
Hajduk mora prodati Vuškovića
Što se tiče ove sezone, Vušković je bio na klupi u prve tri utakmice sezone (Superkup protiv Dinama te u prvenstvu protiv Dinama i Rijeke), ali u kolovozu nije uopće bio u zapisniku. Iz kluba nam je potvrđeno da je imao manju ozljedu i virozu, ali prvenstveno ga se čuva za transfer koji u ovom trenutku žele svi akteri, od kluba do igračeve obitelji. Hajduk očekuje i želi da se transfer završi u ovom prijelaznom roku.
Hajduku je ovaj transfer iznimno važan jer njime zatvara proračun kluba za sezonu, a dobio bi i sredstva za dovođenje još barem dva pojačanja koja su potrebna da se kompletira kadar na svim pozicijama. Konkretno, ako proučimo financijske izvještaje kluba kroz posljednjih nekoliko godina, jasno je da Hajduku svake sezone izvan redovnih prihoda nedostaje oko devet milijuna eura za zatvaranje proračuna. Oni bi trebali doći ili od nastupa u UEFA-inim natjecanjima ili od transfera igrača. S obzirom na to da se iz Europe rano ispalo, a prodani su samo Mlakar i Grgić, klubu nedostaje oko šest milijuna eura da bi zatvorio proračun.
To ne znači da je Hajduk u financijskim problemima, jer se ta razlika uvijek može namiriti u zimskom prijelaznom roku i likvidnost nije ugrožena, ali ako Vuškovića ne proda u sljedećih nekoliko dana, ruke sportskog direktora u kontekstu dovođenja pojačanja će biti zavezane. Zato je ovaj posao od iznimne važnosti za ambicije kluba u tekućem prvenstvu i Hajduk će napraviti sve da se taj transfer i završi.
Svi klubovi koji su se spominjali prije nekoliko mjeseci su i dalje u igri. PSG je jako zagrizao za njega, ali favoriti za njegov potpis su u ovom trenutku ipak neimenovani engleski klubovi. Radi li se o Manchester Cityju, koji je ove sezone već doveo dva Hrvata, ili o nekome drugome, ostaje nam samo čekati da vidimo. Maštu navijača Hajduka svakako golica činjenica da se kao ozbiljan kandidat spominje i Tottenham, čime se otvaraju vrata kombinacijama za dolazak Ivana Perišića u smiraj prijelaznog roka. Koliko nam je poznato, to uopće nije nemoguća opcija.