Foto: LoLesports/Flickr
KOLIKO zaista zarađuju profesionalni gameri teško je doznati. Različiti izvori prihoda i tajnost podataka o plaćama dodatno otežavaju stvar. Lee "Faker" Sang-hyeok je krajem listopada 2016. nakon osvajanja trećeg League of Legends World Championshipa produljio ugovor s organizacijom SK Telecom T1, a tada se vrijednost ugovora procjenjivala na dva i pol milijuna dolara. Sada su se pojavile nove informacije.
Bivši profesionalni StarCraft igrač i TV zvijezda Hong "Yell0w" Jin-ho u intervjuu za RadioStar naveo je kako ima podatke o tome koliko zarađuje Faker te da se radi o minimalno 2,8 milijuna dolara, a dodamo li tome i sponzorske ugovore, kao i osvojene turnire, broj se penje na čak 4,6 milijuna dolara godišnje, što je otprilike 27,5 milijuna kuna. Međutim, Yell0w nije naveo izvor informacija.
Ipak, broj se ne razlikuje previše od onoga što se očekivalo. Prema stranici esportsearnings Faker je samo od osvojenih turnira uprihodio više od 1,1 milijun dolara. Od veljače 2013. prometnuo se kao najbolji igrač najpopularnijeg esporta na svijetu svih vremena. Njegova godišnja plaća vjerojatno je mogla biti i veća da se odlučio otići iz SK Telecom T1 i zaigrati za neku od bogatih organizacija u Kini.
Foto: LoLesports/Flickr
21-godišnji Korejac je u karijeri tri puta osvojio World Championship, četiri puta bio je prvak Južne Koreje, a tu su i brojne druge titule poput onih iz Mid-Season Invitationala, IEM World Championshipa i All-Stara. I danas je jedna od najvećih zvijezda u esportu. Osim plaće i osvojenih turnira, Faker ima pravo i na privatne sponzorske ugovore. Koliko točno zarađuje na kraju mogu potvrditi samo on i njegov knjigovođa. U svojim istupima u javnost Faker je češće pokazivao skromnost nego se hvalio bogatstvom. Tako je jednom prilikom naveo da je vođenje financija prepustio roditeljima, a on dobiva džeparac. Većinu životnih troškova pokriva mu organizacija SK Telecom T1, a dobar dio sigurno i sponzori. Koliko je popularan govori i činjenica da ga je, kada je prvi put upalio stream na platformi Twitch.tv, istovremeno gledalo 245 tisuća ljudi.
Usporedbe radi, Luka "PerkZ" Perković, jedan od najboljih igrača u Europi, zarađuje nešto više od 20 tisuća dolara mjesečno, a pitanje je koliko mu donose sponzorski ugovori jer je globalno manja zvijezda od Fakera. Od turnira mladi je Hrvat dosad uprihodio nešto manje od 200 tisuća dolara. Raspodijelimo li to na dvije godine PerkZ bi bio bliže cifri od 300 tisuća dolara godišnje, što je višestruko manje nego što uprihodi Faker.
Bez obzira na popularnost i sve uspjehe Faker i dalje zarađuje puno manje nego najveće sportske zvijezde. Prema pisanju Forbesa, Cristiano Ronaldo i LeBron James predvode sportaše s najvišim prihodima prošle godine, a brojke su zaista sumanute. Zvijezda Reala tek je nešto kratka od 100 milijuna dolara, dok je LeBron James stao na golemih 86 milijuna. Esport industrija u ovom obliku razvija se tek dvadesetak godina, ali ono što je čini atraktivnom su golem rast i potencijal koji prepoznaju brojne globalne kompanije, a između ostalih i sami sportski klubovi.
U posljednje vrijeme Faker i SK Telecom T1 nisu na željenoj razini. U prvom kolu doigravanja ispali su iz utrke za prvaka u Koreji što je dodatno produbilo krizu ekipe. Zadnji put kada su bilježili toliko loše rezultate vratili su se osvajanjem World Championshipa, a nema razloga ne vjerovati da ćemo Fakera i SKT T1 uskoro ponovno vidjeti na samom vrhu. Početak loše forme nazirao se već prošle godine, na kraju koje ih je Samsung Galaxy pregazio rezultatom 3:0 u finalu World Championshipa te ih tako skinuo s trona League of Legends esporta.