NOVAK ĐOKOVIĆ, jedan od najvećih tenisača u povijesti, poznat po svojoj iznimnoj mentalnoj snazi, progovorio je o sve ozbiljnijim psihološkim problemima s kojima se suočavaju profesionalni sportaši, osobito oni mlađi. Tijekom Wimbledona je bez zadrške odgovorio na pitanje novinara o uzrocima sve češće iscrpljenosti i depresije među igračima.
"Prvo što mi pada na pamet jesu društvene mreže. One su dio svakodnevice svakog sportaša, kako mladih tako i nas iskusnijih. Svi su stalno online i lako se u tome izgubiti. Ljudi znaju opsesivno pratiti komentare i ono što netko napiše s tipkovnice ili mobitela, a to boli. Nije to nešto nevažno. O tome trebamo ozbiljno razgovarati", rekao je Đoković.
Dodao je kako digitalni svijet nije jedini izvor problema. Po njegovu mišljenju, pritisak počinje puno ranije, često još u tinejdžerskoj dobi. "Mladi igrači prerano ulaze u svijet profesionalnog sporta, a često prije nego što razviju emocionalnu zrelost i psihološku stabilnost.
Kad netko prepozna talent, odmah se stvara pritisak – igraj, igraj, igraj... Uključuju se agenti i razni interesi, a igrač postaje sredstvo za zaradu. To je začarani krug i ako se netko izgubi u svemu tome, to može jako naštetiti njegovoj psihi i kvaliteti života", poručio je Đoković.
Upozorio je i na specifične izazove koje nosi tenis, sport s jednim od najzahtjevnijih rasporeda u profesionalnom sportu. "Tenis ima najdužu sezonu. Većina igrača igra od 1. siječnja do kraja studenoga.
U drugim sportovima postoje zamjene i klupe, ali u tenisu si sam – nema ‘ne osjećam se dobro, možeš li me zamijeniti na pet minuta?’. Svaki poen i svaki dan su važni. Ako želiš doći do vrha, moraš cijeli život posvetiti tenisu. A to zna biti previše. Većina se u tome izgubi".