Foto: AFP
"HRVATI su stravično jaki, prije pola godine uništili su nas s 11 razlike na Olimpijskim Igrama" govori danski izbornik Ulrik Wilbek.
Dodat će još kako je prednost Danske što protiv "zastrašujuće" Hrvatske nije favorit. Gdje je uzrok takvoj malodušnosti čovjeka koji je s ovom Danskom dva puta bio europski prvak?
Dancima su Hrvati u Londonu, postali ono što su nama do prekjučer bili Francuzi
Odgovor je, u 4. kolovozu prošle godine, kada je Golužina Hrvatska na Olimpijskim Igrama njegovu Dansku razbila 32:21 i to njenim oružjem, strašnom obranom i kontranapadima, a sjajan je podatak kako su Golužini igrači iskoristili čak 11 od 12 protunapada. Uz Mirka Alilovića (12 obrana), sjajni su bili Duvnjak, Vori i Horvat, koji su zabili po pet golova. Najbolji danski igrači bili su krila Eggert i Lindberg s također po pet golova, dok je inače najopasniji pucač Hansen zabio svega tri pogotka.
Danas, od reprezentacije koja će se suprotstaviti Hrvatskoj, osam od 16 Danaca igra u danskoj ligi: Lauge, Nielsen, Mortensen, Green, H. Toft u Silkeborgu, Mollgaard i Sondergaard su u Skjernu, a Spellerbeg u Koldingu. Prva zvijezda Hansen igra u PSG-u, u Njemačkoj su Eggert, R. Toft, Landin, Svan, Lindberg, dok su Markussen i Noddesbo u Španjolskoj.
Inflacija velikih natjecanja: Tko se još sjeća da je Danska pobijedila Hrvatsku u finalu EP-a 2008?
S obzirom na ogromne amplitude koje rukometne reprezentacije pokazuju u samo godinu-dvije i prečesta velika rukometna natjecanja, nema previše smisla podsjećati na ranije susrete Hrvatske i Danske, pa tako ni na primjerice finale EP-a 2008., u kojem su Wilbekovi Danci slavili 24:20 protiv Červarovih Hrvata.
Fokusirali smo se na učinak Danaca (i jedini susret s Hrvatskom) u posljednjih godinu dana, jer zahvaljujući spomenutoj poplavi velikih natjecanja, ovo je čak treći važni turnir koji u tom razdoblju igraju najbolji svjetski rukometaši: U siječnju 2012. pratili smo EP u Srbiji, a sedam mjeseci poslije, slijedile su OI u Londonu.
Danska se prošlog siječnja u Srbiji došuljala do europske titule, a Hrvatska silovito ušla, pa se predala u polufinalu
Prije točno godinu dana, na EP-u u Srbiji, Hrvatska i Danska počele su natjecanje potpuno različito - Dancima je mirisalo na debakl, a Hrvatima na spektakl.
Dok je Hrvatska prvi dio po skupinama prošla stopostotnim učinkom, sa sve tri pobjede, Danci su se žešće "skrompirali": Jedina momčad koju su dobili bila je slabašna Slovačka, dok su izgubili od Srbije i Poljske, ostale dvije reprezentacije koje su prošle iz njihove grupe.
Uslijedilo je novo natjecanje po grupama, ali sa dvije skupine, u kojima je bilo po šest reprezentacija. Danska je igrala protiv selekcija s kojima se nije sastala u prvoj rundi i pobijedila u sve tri utakmice: Makedoniju, Njemačku i Švedsku.
Kao druga iz svoje skupine, Danska se probila u polufinale, gdje ju je čekala Španjolska, koja je u skupini pobijedila Hrvatsku 24:22. Danci su na korak od finala bili bolji od Furije 25:24, dok se Hrvatska, kako nažalost dobro pamtimo, predala Srbiji u drugom poluvremenu, pa je Golužina momčad sa Španjolcima išla u borbu za broncu, koju je osvojila (31:27).
Dance je u finalu čekao domaćin. Predvođeni trećim strijelcem EP-a Mikkelom Hansenom (45 golova u osam utakmica), uspjelo im je ono što nije (a trebalo je) Hrvatskoj - utišati 20 tisuća navijača u Areni Beograd. Pobjedom 21:19 osvojili su drugo europsko zlato sa Wilbekom. Osim lijevog vanjskog Hansena, u idealnu sedmorku izabran je i kružni René Toft Hansen.
Hrvatska na Olimpijskim Igrama razbila prvake Europe
Na OI u Londonu, Hrvatska i Danska bile su u istoj skupini. Golužina reprezentacija opet je briljirala u prvoj fazi i Grupu B okončala sa svih pet pobjeda. Osim Španjolske, Mađarske, Srbije i Koreje, Hrvatska je slavila i protiv friških europskih prvaka.
Sedam mjeseci nakon što su propustili igrati s njima za zlato u Beogradu, Dance su razbili 32:21. Danci su neslavno završili svoj nastup na Igrama. Nakon teškog poraza od Hrvatske, uslijedio je četvrtfinalni od Švedske (22:24)