OI u Barceloni: Vječno zakucavanje Franje Arapovića

IGRE u Barceloni 1992. godine prve su ljetne OI na kojima su sudjelovali sportaši pod hrvatskom zastavom. Ranije su iste godine Siniša Vukonić, Vedran Pavlek, Tomislav i Željka Čižmešija postali prvi olimpijci za samostalnu Hrvatsku na Zimskim igrama u Albertvilleu. Hrvatsku je u Barceloni predstavljalo 39 natjecatelja u dvanaest sportova: atletika, boks, hrvanje, preponsko jahanje, jedrenje, kajak i kanu, košarka, stolni tenis, streljaštvo, tenis, veslanje i taekwondo, a zastavu na svečanom otvaranju 25. srpnja nosio je 20-godišnji Goran Ivanišević.

Košarka je jedini ekipni sport u kojem je Hrvatska nastupila u Barceloni. Naime, Juan Antonio Samaranch, predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora, organizirao je dodatni kvalifikacijski turnir na kojem je hrvatska košarkaška reprezentacija osigurala nastup na Igrama. Nažalost, Samaranch nije dozvolio isto rukometašima i vaterpolistima.  Vladan Alanović, Franjo Arapović, Danko Cvjetičanin, Alan Gregov, Arijan Komazec, Toni Kukoč, Aramis Naglić, Velimir Perasović, Dražen Petrović, Dino Rađa, Stojko Vranković i Žan Tabak pod vodstvom Petra Skansija u skupini su ostvarili pobjede protiv Brazila, Španjolske, Njemačke i Angole, te poraz od američkog Dream Teama.

Srebro i slavno vodstvo protiv Dream Teama

Četvrtfinale je donijelo dvoboj s Australcima koji su ostali zaleđeni na -33. U polufinalu šokantna utakmica sa Zajednicom Nezavisnih Država, nekoliko ujedinjenih republika netom raspalog Sovjetskog Saveza, predvođenih Rusijom. Petrović je kod 74:73 za ZND izborio dva slobodna bacanja i pogodio oba. Ostalo je devet sekundi, Volkov je imao dva pokušaja da ZND odvede u finalu, ali je oba puta bio neprecizan i omogućio Hrvatskoj srebro. Srebro jer je Petrovića i suigrače u finalu čekao Michael Jordan sa svojim društvom. Hrvatska je zakucavanjem Franje Arapovića povela 25:23, ali više od toga se nije moglo. Koliko je moćna bila reprezentacija SAD-a govori podatak da njihov trener Chuck Daly nije pozvao niti jednu minutu odmora za vrijeme trajanja olimpijskog turnira. Kasnije je komentirao da je pomislio pozvati minutu odmora tijekom polovine prvog poluvremena finalne utakmice protiv Hrvatske kada je Hrvatska u jednom trenutku povela, ali to na kraju ipak nije učinio.

"Sjećam se te utakmice kao jučer. Trener Skansi me uveo u igru kada smo gubili i igrom slučaja baš tada je počeo naš preokret i velika serija. Bilo je to ratno doba i svi smo željeli dati svoj maksimum i poraz nije dolazio u obzir. Kapetan Dražen nas je motivirao svojim angažmanom", rekao je Arapović.



Ivanišević donio dvije bronce


Stjegonoša Ivanišević u potpunosti je opravdao povjerenje Hrvatskog olimpijskog odbora. U singlu je Goran vezao tri pobjede i došao do četvrtfinala i meča s Francuzom Fabriceom Santoroom. Pobjeda je značila i medalju. Meč je loše počeo po Splićanina, izgubio je prvi set u tie-breaku, a isti scenario je viđen i u drugom setu. Međutim, kao i u prethodna tri kola Ivanišević je slavio nakon pet setova i osigurao medalju. Ipak, u polufinalu nije bilo snage protiv Švicarca Rosseta, pa se Goran morao zadovoljiti broncom. U parovima Hrvatska je nastupila s dva Gorana, Ivaniševićem i Prpićem. Redom su padali Nizozemci, Indonežani i Indijci, što je bilo dovoljno da se dođe do medalje. U polufinalu su Južnoafrikanci Fereira i Norval bili prejaki.
 
U streličarstvu blizu medalje


Blizu medalje Hrvatska je bila i u streličarstvu gdje su Suzana i Mirela Skoko zauzele peto mjesto. Suzana u disciplini malokalibarska puška, a Mirela u disciplini sportski pištolj. Pohvale je zaslužio i Zoran Primorac, kojem će igre u Londonu bit sedme u karijeri, a u Barceloni je natjecanje završio dva puta na devetom mjestu. Pojedinačno je poražen u osmini finala od Korejanca Ki Taek Soa iako je vodio 2:0 u setovima, a u paru s Dragutinom Šurbekom poražen je od kineske kombinacije Lu/Wang.

U atletici smo imali dva predstavnika, Branka Zorku u utrci na 1500 metara, te Ivana Mustapića u bacanju koplja. Zorko je završio na 18. mjestu, a Mustapić je bio jedno mjesto bolje plasiran. U veslanju četverac s kormilarom u sastavu Aleksandar Fabjanić, Marko Banović, Ninoslav Saraga, Sead Marušić, Goran Puljko osvojio je sedmo mjesto, dvojac bez kormilara Marko Perinović i Zlatko Buzina deseto mjesto. Vlado Poslek u Kanuu je na kraju završio trinaesti, a Danko Herceg deveti. U jedrenju Karlo Kuret je u klasi Finn bio 22., dok je Željko Mavrović ispao u drugom kolu boksačkog natjecanja, izgubivši dvoboj protiv Amerikanca Nicolsona.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.