Foto: Hina, Index
NADZORNI odbor Hajduka donio je odluku da je klub zainteresiran za kazneni progon svojih bivših direktora optuženih za višemilijunsku štetu u državnom proračunu, ali i klupskoj blagajni. O stavu NO-a danas je suca Zorana Matulovića izvijestio zastupnik Hajduka, odvjetnik Damir Primorac. Tako su Željko Kovačević, Petar Reić, Ivan Maršić, Ivan Zelić i Ivica Šurjak pali u nemilost kluba kojeg su svojedobno vodili. Odvjetnik Primorac izvijestio je sud kako će klub postaviti imovinsko-pravni zahtjev prema optuženicima ovisno o rezultatu kaznenog postupka.
Ovo je novitet u odnosu kluba prema bivšim čelnicima koji se od 2000. godine nalaze pod kaznenim progonom. U ovih 14 godina Hajduk nije nikada ovako eksplicitno iznio stav spram odgovornih za malverzacije koje su se u klubu događale krajem 90-ih.
Rožić i Buljan prvi će se naći na udaru
Isti tretman dobili su i Vedran Rožić i Ivan Buljan, direktori s početka 90-ih. Njima se suđenje primaklo kraju pa je za pretpostaviti da će se prvi naći na udaru imovinsko-pravnog zahtjeva u slučaju osuđujuće presude.
Treba još dopunski ispitati vještaka na okolnosti novoprikupljene dokumentacije s kojom se pojavio Rožić. Ovo drugo suđenje s Kovačevićem i ostalima tek je krenulo i teško je očekivati da sud svoj posao završi ne do konca ove, već iduće godine. Dakako, ako sve bude u redu s brojnim svjedocima koje se planira saslušati na suđenju.
Fiorentini isti dan pozvan na sud i kao optuženik i kao svjedok
Danas je zapelo na Frediju Fiorentiniju, bivšem Hajdukovom direktoru, koji je na funkciju stupio nakon optuženika. Fiorentini je bolestan, stegla ga je kralježnica pa nije mogao do suda. A i da jest, pitanje je gdje se prvo trebao pojaviti. Kao svjedok na suđenju Kovačeviću i ostalima ili na svom vlastitom suđenju na splitskom Općinskom sudu zbog štete u državnom proračunu od gotovo 10 milijuna kuna, koje je danas također zakazano.
Fiorentiniju i Hajduku tu sude po dvije optužnice, sporna su davanja na transfere Nike Kranjčara i još par igrača, dok se na Županijskom sudu sudi po još dvije optužnice za malverzacije iz 90-ih. Vjerojatno u Hrvatskoj nema sportskog kluba čije je 20 godišnje poslovanje tako cjelovito obuhvaćeno optužnicama Državnog odvjetništva.
Blagajnik svjedočio tri sata:
Trosatnim svjedočenjem blagajnika HNK Hajduka Duje Bilića danas je na Županijskome sudu u Splitu nastavljeno suđenje šestorici optuženih u aferi Hajduk.
Svjedok Duje Bilić, koji je i u vrijeme kad je počinjeno kazneno djelo bio blagajnik Hajduka, ponovio je sucu sve što je prije 14 godina rekao u istrazi.
Njegov je iskaz zapisan na šest stranica na kojima se iscrpno opisuje kako su se obavljale isplate te kako se poslovalo tijekom blokade računa.
Bilić je danas u sudnici bio gotovo tri sata tijekom kojih je među ostalim ponovio kako su isplate ugovorenih obveza igračima, premije i nagrade isplaćivane izravno preko Splitske banke na njihove kunske štedne knjižice i račune, što inače nije njegov dio posla.
Potvrdio je kako od 1997. do 2000. nije bilo crnog fonda u Hajduku osim u dva slučaja. Riječ je o 300.000 tadašnjih njemačkih maraka i još jedan slučaj koji se nije odnosio na optuženike.
"Novac koji smo primali u blagajnu smo stavljali na naš račun kod ZAP-a u Splitu i za naše smo ga potrebe dizali s računa, a taj je račun glasio na Hajduk sirio sport jer je račun kluba bio blokiran.
Sve financijske transakcije su išle preko računa Hajduk sirio sport. Novac na račun dolazi djelomično od suvenira i od prodaje karata za utakmice. U blagajnu nije bilo izravnih uplata osim nešto sitno, i to radi prodaje kokica i korištenja kamp-kućica. O svemu tome je sačinjena financijska dokumentacija, a i vodile su se poslovne knjige, i to na osnovi blagajničkog izvještaja koji ja vodim", ponovio je pred sucem Zoranom Matulovićem svjedok Bilić.
Na optuženičkoj klupi zbog više kaznenih djela zloporabe položaja i ovlasti te zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju su Željko Kovačević (58), Petar Reić (57), Ivan Maršić (62), Ivo Šurjak (61), Velimir Strinić (52) i Ivan Zelić (65).
Šestorica se optužnicom Županijskoga državnog odvjetništva terete da su kaznena djela činili od 1997. do 2000., kada su nekoliko puta podizali novac koji je bio namijenjen igračima Hajduka i tako načinili višemilijunsku štetu.
Blagajničku dokumentaciju koju su pronašli sakrili su ili uništili. Podizanje novca su ovjeravali pečatom kluba i dio iznosa "pravdali" kao putne i osobne troškove oko organizacije utakmica i prihvata sudaca. Osim nogometaša Hajduka, materijalno su oštetili i državni proračun, izvanproračunske fondove i proračunske jedinice lokalne uprave i samouprave.
Suđenje se nastavlja u studenome.