Alternativni pogled: Grenada i Jamajka najuspješnije zemlje Igara, Hrvatska peta!

PREMA metodi državne statističke službe Novog Zelanda, prava borba za najuspješniju momčad Olimpijskih igara vodi se između Jamajke, Novog Zelanda i Grenade. Naime, računa se stopa osvojenih medalja u odnosu na broj stanovnika zemlje sudionice.

Na regularnoj tablici uspješnosti Kina je osvojila 31, a SAD 29 zlatnim medalja, međutim kada se uzme u obzir broj žitelja, obje države nisu ni na polovici poretka. Novi Zeland je sa 4,4 milijuna stanovnika osvojio tri zlatne medalje, dok je Jamajka sa 1,4 milijuna stanovnika osvojila dvije.

Ove dvije zemlje bile su na vrhu provizorne tablice uspješnosti dok se nije ukazala Granada. Senzacionalnom utrkom 19-godišnjeg Jamesa u finalu na 400 metara, Granada je došla do svoje prve zlatne medalje u povijesti i naizgled nedostižnog rezultata od jedne zlatne medalje na 109 tisuća stanovnika koliko ih ima u ovoj otočkoj državi.

Uz spomenutu trojku, u samom vrhu je Slovenija. Hrvatska je peta, a slijede Mađarska, Kazahstan, Danska, Bjelorusija i Litva. Ako se u obzir uzmu sve medalje osvojene u Londonu, u odnosu na broj stanovnika, Grenada je prva, Slovenija druga, Novi Zeland treći, Jamajka četvrta, a Danska peta.

Grenada 130. zemlja s olimpijskom medaljom

Arhipelaška državica u jugoistočnom dijelu Karipskog mora, u kojoj obitava samo svega 109 tisuća stanovnika, postala je 130. zemlja s zlatnom medaljom u povijesti Olimpijskih igara.

Medalju je donio spomenuti Kirani James, postavši prvi neamerikanac koji je dionicu otrčao ispod 44 sekunde. Grenadska olimpijska ekspedicija u Londonu nastupa na svojim osmim igrama. Prvi su put nastupili u Los Angelesu 1984. godine.

Prije Grenade u Londonu je Gvatemala postala 129. nacija s olimpijskom medaljom. Srednjoameričkoj državi donio ju je, osvojivši srebro u utrci brzog hodanja, također atletičar -  Erick Barrondo.