Znate li što je white labeling?

Screenshot: TikTok

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

VAŠ omiljeni luksuzni brend možda vam prodaje proizvode kvalitete slične onima sa Sheina, ali po znatno višoj cijeni. Upravo se o ovoj temi povela rasprava na TikToku. Korisnica Gigi (@freckles_g) odgovorila je na komentar osobe koja je primijetila da skuplji proizvodi ponekad traju jednako kratko kao jeftine kopije iz Kine.

Gigi je objasnila da samo zato što neki proizvod vidite na Sheinu ili Amazonu, ne znači da je riječ o "jeftinoj kopiji", već da je vrlo vjerojatno riječ o posve istom proizvodu koji se prodaje pod drugim imenom na etiketi.

"Puno trgovina to radi već godinama"

"Trgovina u koju odlazite i Shein samo imaju istog dobavljača", pojasnila je Gigi u viralnom videu koji je pregledalo preko 155 tisuća ljudi. "Shein taj proizvod prodaje za 5 dolara, a trgovina u koju odlazite za 45 dolara."

Iako stara mudrost nalaže da je pametnije izdvojiti više novca za skuplji proizvod koji će duže trajati, možda možete pronaći posve isti proizvod po puno nižoj cijeni.

@freckles_g Replying to @Unicorn McMuffin theyre playing us Unicorn McMcuffin #fastfasion #vintage #thrift ♬ original sound - Gigi

"Zato još uvijek ponekad kupujem na Sheinu", "Osim ako nešto platiš stvarno jako puno, vjerojatno je iste kvalitete kao Shein", "Puno trgovina to radi već godinama. Sve upozoravam, nitko me ne sluša", "Čak koriste i iste slike proizvoda", "Ako nešto nađeš jeftinije na Temuu, znači da nikad nije ni trebalo biti skupo", glase neki od komentara na objavu.

Što je white labeling, odnosno bijela etiketa?

Pojava o kojoj Gigi govori je najpoznatija pod nazivom white labeling (bijela etiketa), a u pitanju je poslovna praksa u kojoj tvrtka kupuje gotov proizvod, obično od veleprodaje, i prodaje ga pod vlastitim brendom i logom.

Naziv white labeling praksa je dobila po bijeloj, praznoj etiketi na koju brendovi samo stave svoj logo i prilagode je svojim potrebama. Ovaj pristup omogućuje različitim tvrtkama da prodaju identičan proizvod, ali s različitom ambalažom, marketingom i cijenom, tumači Daily Dot.

Ova praksa je raširena u gotovo svim industrijama, uključujući modu, ljepotu, namještaj, prehranu i software.

Ako mislite da biste neki proizvod mogli pronaći po nižoj cijeni, možete se poslužiti Google Objektivom i provjeriti postoji li negdje drugdje taj isti proizvod.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.