Hermes tvrdi da njihove torbe, čija cijena može premašiti 100.000 eura, nisu preskupe

Foto: Shutterstock

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

PIERRE-ALEXIS Dumas, nasljednik šeste generacije Hermèsa, poznatog po torbama Birkin i Kelly, koje često viđamo u rukama zvijezda poput Jennifer Lopez, Victorije Beckham, Kim Kardashian i mnogih drugih, tvrdi da torbe brenda nisu preskupe, već su jednostavno skupo izrađene.

U intervjuu za CBS-ovu emisiju 60 Minutes, čiji je isječak postao viralan na društvenim mrežama, Dumas je pojasnio svoj stav. "Uvijek sam čuo da Hermès košta, ali nije preskup. Trošak je stvarna cijena izrade proizvoda na ispravan način, uz potrebnu razinu pažnje, kako bi se dobio predmet vrhunske kvalitete. Preskup je proizvod koji ne opravdava uloženi novac i na kraju razočara", izjavio je.

Hermès torbe simbol su bezvremenskog luksuza i ručne izrade. Najpoznatiji modeli, poput Birkin i Kelly torbi, izrađuju se od najfinijih materijala, uključujući rijetke vrste kože, što ih čini pravim statusnim simbolima.

Cijene ovih torbi u trgovinama počinju od oko 7000 eura za osnovne modele, dok ekskluzivni primjerci od egzotičnih materijala mogu dosegnuti i više od 100.000 eura. Povrh toga, Hermès torbe često zadržavaju ili čak povećavaju svoju vrijednost na sekundarnom tržištu, što ih čini ne samo modnim izborom već i investicijom.

Liste čekanja za kultne torbe

Dumas, umjetnički direktor Hermèsa, pripada šestoj generaciji obitelji koja vodi ovo luksuzno carstvo. Njegov rođak Axel je izvršni direktor, dok je njegov otac Jean-Louis osmislio kultnu torbu Birkin, prenosi Fortune.

Osim poznatih torbi, na koje se često čeka godinama i za koje postoje liste čekanja, Hermès nudi i druge luksuzne proizvode s visokim cijenama. Primjerice, jukebox se prodaje za 334.000 dolara (oko 314.000 eura), zdjela za psa za 1500 dolara (oko 1400 eura), dok skulptura konja visoka 32 centimetra stoji nešto više od 5600 dolara (oko 5200 eura).

Dumas ističe da ne može raditi s ograničenim budžetom kako bi smanjio troškove, ali priznaje da Hermès ima prednost zbog kultnog statusa koji je izgradio još od osnutka krajem 1830-ih, s brojnim kupcima spremnima izdvojiti velike iznose za njegove proizvode.

Neki su kupci pokušali tužiti brend zbog toga što im nisu prodali torbe

Hermès je danas vrijedan više od 240 milijardi dolara, a potražnja za torbama toliko je velika da su neki kupci čak pokušali tužiti brend jer im nisu prodali torbu.

Sustav prodaje Hermès torbi mnogima je nejasan. Kupci ne mogu samo ušetati u trgovinu i odmah kupiti torbu. Navodi se da kupci, kako bi se uopće našli na listi čekanja, moraju potrošiti određeni iznos godišnje, a čak i tada mogu samo kreirati svoju "listu želja".

Kupci tijekom tog procesa biraju kožu, metalne dijelove, oblike i veličine torbi, ali nema jamstva da će je dobiti. Ako se pojavi torba slična njihovim željama, prodajni savjetnik može im je ponuditi. Neki kupci strahuju da bi mogli završiti na crnoj listi ako odbiju ponuđenu Hermèsovu torbu koja im se ne sviđa, pa radije pristanu na kupnju kako ne bi izgubili status klijenta.

Dumas tvrdi da ekskluzivnost nije namjerna, već rezultat nerazmjera između ponude i potražnje. "Morate biti strpljivi", rekao je. "Odete u trgovinu, dogovorite termin, razgovarate s prodavačem o tome što želite. Ako to nije dostupno, morat ćete pričekati, ali na kraju ćete doći na red."

Slučajnosti u povijesti brenda

Dumas je također otkrio da su neke od Hermèsovih odluka nastale slučajno. Primjer je prepoznatljiva narančasta boja Hermèsovih kutija, koja je rezultat nestašice na kraju Drugog svjetskog rata. "Godine 1946. vladala je nestašica svega", prisjetio se Dumas. "Dobavljač je rekao mom praujaku: 'Nemamo više bež papira zbog rata, ali imamo rolu narančastog papira koju nitko ne želi.'"

Slična priča prati nastanak Birkin torbe. Dumasov otac osmislio ju je nakon razgovora s glumicom Jane Birkin tijekom leta.

"Rekla mu je: 'Znate, nisam zadovoljna svojom torbom. Želim nešto opuštenije, s većim ručkama, lako za nošenje i da su stvari lako dostupne.' Dok je pričala, moj otac, koji je bio izvrstan u skiciranju, nacrtao je ideju. Upitao ju je: 'Nešto ovakvo?' A ona je odgovorila: 'Da, to bi bilo odlično.'"

U nastavku pogledajte CBS-ov video o Hermèsu i intervju s Pierre-Alexisom Dumasom.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.