Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
VEĆINA "it" torbica poznata je samo uskom krugu modnih insajdera i zaljubljenika u modne dodatke. No neke, poput Hermèsove Birkin torbe, postanu poznate svima. A sada je originalni prototip, koji je Hermès izradio za Jane Birkin 1985. godine, prodan na aukciji za nevjerojatnih 10 milijuna dolara, što je 8.6 milijuna eura.
Taj legendarni primjerak predvodio je aukciju Fashion Icons kuće Sotheby’s 10. srpnja u Parizu tijekom Tjedna visoke mode, a kolekcionari su se borili za priliku da posjeduju najpoznatiju torbu u povijesti. Tko je na kraju pobijedio? Možda nikada nećemo saznati. Novi vlasnik naveden je tek kao "privatni kolekcionar", piše InStyle.
@sellierluxurybags FOR 8.6 MILLION EUROS 🤯 #birkin #janebirkin #hermes #auction ♬ original sound - Sellier Knightsbridge
"Nevjerojatno je pomisliti da je torba koju je Hermès izvorno dizajnirao kao praktičan dodatak za Jane Birkin postala najpoželjnija torba u povijesti - i vjerojatno će to i ostati godinama koje dolaze", izjavila je Morgane Halimi, globalna voditeljica odjela za torbe i modu u Sotheby’su.
Priča o prvoj Birkin torbi jednako je fascinantna kao i cijena od 10 milijuna dolara.
Torba ima podrijetlo kakvo priliči legendi. Tijekom leta Air Francea 1981., slamnata torba Jane Birkin se otvorila i sadržaj joj se rasuo dok ju je pokušavala smjestiti u pretinac iznad sjedala. Slučajno je pokraj nje sjedio Jean-Louis Dumas, umjetnički direktor kuće Hermès.
Birkin se požalila da na tržištu nema puno praktičnih, velikih torbi za putovanja, a Dumas se s njom složio. Inspiriran tim susretom, odlučio je napraviti torbu baš za nju. Četiri godine kasnije, 1985., poklonio joj je primjerak koji će kasnije postati najpoznatija torba na svijetu. Upravo je taj primjerak sada prodan za 10 milijuna dolara.
Ova je torba bila odličan primjer praktičnosti i lijepog dizajna, a original ima nekoliko posebnosti koje se nikad nisu našle na verzijama koje je Hermès kasnije plasirao na tržište.
Za razliku od drugih Birkinki, ova ima fiksnu naramenicu za maksimalnu funkcionalnost. Jedinstvena je i po veličini. Ima širinu i visinu kao Birkin 35, ali je duboka kao Birkin 40 torba. Za razliku od kasnijih modela, originalna torba na dnu ima male metalne dodatke. Nema pozlaćene detalje, nego od mesinga. S unutarnje strane zatvarača ima čak i pričvršćenu grickalicu za nokte.
Torba ima i osobni pečat - utisnute inicijale J.B., što joj daje dodatnu emotivnu vrijednost.
Iako je tijekom života dobila još četiri Birkinke od Hermèsa, nijedna nije bila toliko posebna kao prva. Osim jedinstvenog dizajna, Jane Birkin je svoju torbu često personalizirala.
Ukrašavala ju je naljepnicama koje su promovirale organizacije poput Médecins du Monde i UNICEF-a, u znak svoje humanitarne predanosti. Na nju je vezivala različite sitnice i amajlije, a ključeve je nosila zakačene izvana. Torba je bila funkcionalna, a Jane ju je nosila baš onako kako je Dumas i očekivao.