Druge su zemlje već bojkotirale. Je li pomoglo?

Foto: Shutterstock

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

KAKO se Hrvatska priprema za mogući bojkot trgovačkih lanaca 24. siječnja, u kojemu bi građani trebali izbjegavati trgovine i ne kupovati ništa u znak protesta protiv visokih cijena, odlučili smo pronaći neke primjere sličnih bojkota diljem Europe i svijeta i vidjeti jesu li takve akcije urodile plodom i, ako jesu, što se promijenilo.

Italija i bojkot tjestenine

Tijekom 2023. u Italiji je krenuo rast cijena tjestenine. Kako je u pitanju osnovna namirnica u talijanskoj kuhinji, Talijanima to nije bilo nimalo drago. U odnosu na godinu prije, u ožujku su cijene porasle za 17.5%, bez obzira na pad cijene pšenice i troškova proizvodnje.

Udruga potrošača Assoutenti zaključila je da je razlog visokih cijena pohlepa, a ne potreba, stoga su najavile bojkot kupovine tjestenine, a prijetili su bojkotom od čak 15 dana. Potrošače se pozivalo da tijekom tog razdoblja ne kupuju tjesteninu.

Unatoč najavi bojkota, talijanska vlada je odbila zamrznuti cijenu tjestenine, no do laganog pada cijena tjestenine je ipak došlo, tako da su Talijani ipak odustali od bojkota kupnje omiljene namirnice.

Ujedinjeno Kraljevstvo i prosvjedi zbog cijena goriva

Serija prosvjeda protiv visokih cijena goriva vjerojatno je najpoznatiji primjer pokušaja da se zaustavi rapidni rast cijena. Prosvjedi protiv rasta cijena goriva u Britaniji započeli su u ljeto 2000., kada su vozači i poljoprivrednici počeli izražavati nezadovoljstvo zbog drastičnog povećanja cijena benzina i dizela.

Cijene su porasle uslijed povećanja poreza na gorivo, a prosvjednici su smatrali da je to prevelik teret na građane. Prosvjedovali su blokadama cesta i pristupima rafinerijama kako bi ometali opskrbu gorivom, piše BBC. Cilj je bio osigurati smanjenje poreza na gorivo.

Iako je ovo drugačiji oblik prosvjeda od odricanja od kupnje namirnica, ono što im je zajedničko je bijes zbog rasta cijena. Nakon prosvjeda, vlada je obećala zamrzavanje poreza na gorivo, što je bilo dovoljno da smiri prosvjede, no nedovoljno da cijene doista prestanu divljati.

SAD i bojkot Kellog's proizvoda

Američki proizvođač prehrambenih proizvoda Kellog's 2012. se našao pod optužbama za greenwashing, odnosno za iznošenje neistinitih tvrdnji o ekološkoj odgovornosti tvrtke, te za healthwashing, što je lažno predstavljanje proizvoda kao zdravih, a posebnu zabrinutost kupci su izrazili oko umjetnih bojila, piše Fortune.

Brojni Amerikanci odlučili su bojkotirati Kellog's proizvode, a priključila im se i glumica Eva Mendes. Iako je Kellog's obećao ukloniti umjetna bojila do 2018., tvrtka to još nije učinila, tako da bojkot još uvijek traje.

Međunarodni bojkot Nestlé proizvoda

Jedan od najpoznatijih bojkota je onaj iz 1970-ih kad su građani SAD-a krenuli bojkotirati Nestlé. Bojkot se 1980-ih proširio i na Europu, a prisutan je i danas.

Razlog je bila Nestléova agresivna promocija zamjene za majčino mlijeko, osobito u nerazvijenim zemljama koje nemaju pristup čistoj vodi koja je potrebna da bi se zamjena koristila. Rezultat su bili ozbiljni zdravstveni problemi i smrt dojenčadi.

O ovom se problemu i bojkotu izjasnio sam Nestlé na svojoj službenoj stranici na kojoj navode da je prvi, američki, bojkot prestao 1984. kao razlog navode razvijanje vlastite politike temeljene na Kodeksu Svjetske zdravstvene organizacije za regulaciju zamjena za majčino mlijeko.

Istaknuli su kako i danas traje bojkot "unatoč činjenici da slijedimo WHO Kodeks kako ga provode nacionalne vlade širom svijeta". Zbog toga su na svojoj stranici pozvali korisnike da ih kontaktiraju ako žele dodatne informacije ili imaju kakve sumnje vezano uz njihove zamjene za majčino mlijeko.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.