Foto: 123rf
POTICANJE čitanja kod djece važna je stvar, no neće svako dijete biti jednako zainteresirano za knjige, čitanje i učenje. Za to je potrebno mnogo više od slikovnica, a ako vas je ikada zanimalo što je sve potrebno učiniti da bi vaše dijete postalo aktivni čitač, donosimo odgovore. Jedan od njih svakako je onaj da će dijete koji često viđa svoje roditelje s knjigom u ruci prije postati čitač od onih čiji roditelji baš i ne mare za knjige, no to je poznato. To je logično. No ima tu još svega što je važno. Na portalu Scholastic objavljena je velika studija u kojoj su autori ispitali čak 2.500 obitelji o njihovom čitalačkim navikama. Odabrali su obitelji s djecom u dobi između 6 i 17 godina, a jedni od glavnih zaključaka bili su ovi.
Djeca koja vole čitati stekla su to naviku od roditelja koji često čitaju, zatim od roditelja koji su toj djeci svakodnevno na glas čitali priče kada su bili mali, a treći veliki razlog koji su navela djeca aktivni čitači jest činjenica da ih čitanje zaista zabavlja. S druge strane - djeca nečitači najčešće su izjavljivala kako ne vole čitati jer za knjigu baš i nemaju vremena s obzirom da se radije igraju na kompjuteru ili vise na društvenim mrežama.
Pročitajte više: Naučite vašeg školarca čitati s razumijevanjem
Recimo da je sve to i bilo očekivano - no rezultati su pokazali i neke manje očekivane, a jako važne stvari, poput količine knjiga koju obitelj posjeduje.
I to je u jednu ruku logično jer suživot s knjigama najčešće znači i ljubav prema knjigama, a čini se da je jako važan baš njihov broj.
Nekome će se možda činiti da je količina od sto knjiga jako puno, ali to je zapravo puno manje od prosjeka potrebnog da se dijete zainteresira za knjige.
Prosječni čitači u svom domu posjeduju 205 knjiga. Sve ispod toga spada u kategoriju onih koji imaju knjige, ali baš i ne čitaju, a recimo da je minimalna brojka obitelji koja tu i tamo čita - 129.
Ti brojevi možda nemaju prevelike veze s navikama, jer neka obitelj jednostavno može biti samo kolekcionarski nastrojena, bez navike čestog čitanja, no činjenica je da bi djeca ponekad čak i čitala više, ali ih baš ne interesira puni naslovna iz obiteljske kolekcije.
Odgovor na pitanje - zašto moje dijete ne voli čitati moglo bi stoga ležati i u tome da dijete možda ništa ne zanima iz postojeće kolekcije. No - postoji rješenje - veća polica za knjige kako bi naslovi bili pregledniji i još važnije - neka dijete samo sebi bira knjige kojima će obogatiti vašu biblioteku.
Ukoliko pak niste od onih koji vole skupljati knjige, nemate prostora za još jednu policu, financijski vam je teško svako malo kupiti novu knjigu (nisu baš super jeftine), bilo bi dobro dijete barem znatno češće povesti u knjižnicu.
Djeca koja ne vole čitati vjerojatno nikada nisu osjetila moć knjige, moć mašte ispisane na milijunima stranica, a to je navika koju mogu steći ukoliko će se znatno češće sresti s gomilom knjiga.