ČITATELJICA Indexa uputila nam je poruku i izrazila svoju užasnutost ljudima koji voze djecu u autu bez autosjedalice. "Prošlo ljeto vidjela sam jednu vijest koja me poprilično uznemirila i na koju baš često mislim. Valjda zato što sam i sama majka dvoje male djece. Riječ je o prometnoj nesreći u kojoj je poginulo dijete od par godina. Dijete koje ne da nije bilo vezano nego u autu uopće nije bilo sjedalice za dijete iako ih je u automobilu bilo dvoje", napisala je.
"Vozači voze svoju djecu na prednjem sjedištu - bez pojasa, bez sjedalice, djecu tijekom vožnje drže u krilu, novorođenče na rukama... Masni BMW s četvero djece na zadnjem sjedištu, a nijedno vezano. I to sve kao skroz normalno. Pa se pitam zašto", dodala je.
"Moja rodbina je znala reći: 'Pa i prije 30 godina su se djeca tako vozila - kad nije bilo sjedalica, kako su tebe mama i tata vozili? Pretjeruješ, neće nikome biti ništa. Prije par godina djeca su se vozila bez sjedalica, ležala iza. Bilo je i puno više osoba u autu nego što stane, sjedili smo jedno drugom u krilu i slično. Tada je puno više ljudi i ginulo u prometnim nesrećama.
Nije mi jasno kako netko vozi malo dijete bez sjedalice u autu. Tko ima više djece, treba veći auto. Tko se odluči na više djece, treba si moći priuštiti veći auto, a ne koristiti izgovore da si ne može kupiti auto s više sjedala, ali može napraviti petero djece. Barem danas sjedalice nisu skupe i može ih se kupiti svugdje. Treba misliti na vrijeme i štititi svoju, a i tuđu djecu", zaključila je.
Kako odabrati odgovarajuću autosjedalicu?
Tim povodom razgovarali smo s Janom Bosanac, savjetnicom za autosjedalice udruge Roda, koja nam je objasnila kako odabrati odgovarajuću autosjedalicu, na što roditelji trebaju paziti kad stavljaju dijete u nju i dokad ju je potrebno koristiti.
"Roditelji prvenstveno trebaju odabrati kategoriju autosjedalice prema dobi, visini i težini djeteta. Nakon toga trebaju provjeriti koje sustave vezanja imaju u svojem vozilu (pojas, isofix, top tether) i upute automobila, u kojima piše koja vrsta sjedalice se može postaviti na pojedina mjesta u vozilu.
Najvažnije je da sjedalica odgovara djetetu i vozilu, a to će roditelji najbolje vidjeti ako je isprobaju prije kupnje. Autosjedalice nisu univerzalne i ne odgovaraju svim vrstama i modelima vozila. Gotovo svi dućani dozvoljavaju isprobavanje autosjedalica u vozilima.
Roditelji, dakle, trebaju odabrati nekoliko autosjedalica u ponudi blizu mjesta stanovanja te otići s djetetom i vozilom u isprobavanje", rekla je.
"Roditelji, pazite da je dijete ispravno vezano"
Bosanac moli roditelje da paze da dijete uvijek bude ispravno vezano, bez obzira na duljinu puta: "Najkraće vožnje su i najopasnije vožnje. 80 posto nesreća događa se u naseljenom mjestu, 2 kilometra od kuće. Autosjedalica uvijek i bez iznimke, dijete ispravno vezano uvijek i bez iznimke."
Evo dokad se koriste autosjedalice. "Autosjedalice se koriste do 150 cm visine. Postoji jednostavna provjera u 5 točaka je li dijete spremno za vožnju bez autosjedalice. Dijete sjedne na sjedalo tako da su stražnjica i leđa skroz uz naslon.
Ako pojas leži ispravno preko tijela (gornji dio preko sredine ramena i prsa, ne preko vrata, donji dio nisko preko kukova, ne preko trbuha), koljena su presavinuta preko ruba sjedala i dijete može tako mirno sjediti cijelim putem, onda se može voziti bez autosjedalice", rekla je Bosanac.
Ispravno korištenje autosjedalica za djecu
Od kolovoza 2014. prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama sva djeca do 150 cm visine moraju biti vezana u za njih primjerenom sustavu vezanja, u autosjedalici ili pomoću posebnog dječjeg postolja, koje je pričvršćeno za automobil. Za kršenje zakonskih odredbi propisana je novčana kazna u iznosu od 500 kuna, odnosno 66 eura.
Iznimno se djeca visine između 135 i 150 cm smiju voziti vezana samo sigurnosnim pojasom vozila, ali samo ako im pojas odgovara i ako su vezana na stražnjem sjedalu. Autosjedalica koja se postavlja u smjeru suprotnom od smjera vožnje ne smije se nikad postaviti na sjedalo zaštićeno prednjim zračnim jastukom ako zračni jastuk nije fizički isključen.
Djecu je potrebno voziti u suprotnom smjeru vožnje do minimalno 15 mjeseci, 10 kg i samostalnog hodanja (sva tri uvjeta moraju biti zadovoljena). Sigurnosna je preporuka voziti dijete što duže u suprotnom smjeru vožnje, barem do dvije godine, a idealno skroz do četiri. Suprotan smjer vožnje je pet puta sigurniji za malu djecu do četiri godine.