RAZGOVOR s tinejdžerima nije uvijek jednostavan. Nesporazumi i kriva tumačenja događaju se toliko često da se ponekad čini kao da govorite različitim jezicima. No, postoji nekoliko načina da učinkovito komunicirate s tinejdžerima i ostanete povezani čak i u najizazovnijim trenucima.
Prisutnost u sadašnjem trenutku
Kako prenosi YourTango, važno je razumjeti da su neke od promjena kroz koje prolaze tinejdžeri razvojne. Prefrontalni korteks, dio mozga odgovoran za planiranje i organizaciju, još uvijek se razvija. Tinejdžerske godine obilježene su raznim promjenama: tjelesnim, neurološkim, psihološkim i biološkim. Roditelji trebaju bolje komunikacijske vještine kako bi ostali povezani s djecom u ovom razdoblju.
Za odrasle ponašanje djeteta od prije dva tjedna još uvijek je relevantno, no iz perspektive tinejdžera, to je već daleka prošlost. Dva tjedna mogu im izgledati kao cijela godina. To je normalan razvoj i ne morate ih mijenjati zbog toga.
Savjet za roditelje: Ako želite bolje komunicirati, prihvatite činjenicu da tinejdžer ne percipira vrijeme na isti način kao vi. Pokušajte s njima razgovarati o stvarima koje se događaju ili će se vrlo brzo dogoditi, a ne nečemu što neće doživjeti još mjesecima ili godinama ili o nečemu što je dio prošlosti.
Strpljivo upravljajte emocionalnim usponima i padovima
Mozak tinejdžera još uvijek se razvija, a njihova emocionalna reakcija često dolazi iz limbičkog sustava, dijela mozga koji regulira emocije. U središtu tog sustava nalazi se amigdala, koja procjenjuje opasnost. Emocije su intenzivne jer prefrontalni korteks, koji bi trebao regulirati amigdalu, još nije dovoljno razvijen.
Savjet za roditelje: Ako pokušavate racionalno razgovarati s tinejdžerom dok je uzrujan, to je beskorisno. Umjesto da pokušavate razgovarati u tom trenutku, bolje pričekajte da se emocije smire.
Komunicirajte jasno i empatično
Tinejdžeri primjećuju suptilne promjene u tonu glasa i govoru tijela, ali, budući da im je mozak u stanju pojačanog opreza, često ih pogrešno interpretiraju.
Savjet za roditelje: Tinejdžeri su izuzetno osjetljivi na osudu. Osuda se uvijek čuje glasnije od pohvale. Ponudite im konstruktivnu kritiku u kojoj im dajete savjet, a nemojte ih osuđivati ako su pogriješili.
Prijeđite iz uloge autoriteta u ulogu mentora
Dok su djeca mala, roditelji ih prirodno vode i štite. No, u tinejdžerskoj dobi dolazi do promjene u odnosu, djeca žele više neovisnosti i ravnopravnosti. Ako i dalje komunicirate s njima kao da su mala djeca, mogli biste čuti komentare poput "prestani kontrolirati moj život" ili bi jednostavno mogli prestati razgovarati s vama, prenosi YourTango.
Savjet za roditelje: Provjerite kako komunicirate. Donosite li zaključke umjesto da pitate tinejdžera za njegovo mišljenje? Ako da, pokušajte koristiti fraze poput "zanima me tvoje mišljenje o ovome". Umjesto da nudite pomoć, pitajte: "Trebam li ti u nečemu pomoći?"
Postavljajte pitanja koja potiču razgovor
Tinejdžeri često čuju pitanja poput "jesi li dobro" i doživljavaju ih kao znak da roditelji misle da nešto nije u redu s njima. Iako često pogrešno interpretiraju informacije, ovdje možda imaju pravo; odrasli su pod stresom, a taj stres nesvjesno prenose i na djecu.
Savjet za roditelje: Tinejdžeri žele da ih se sluša, a ne ispituje. Ako ste čuli nešto o njima, pitajte ih za njihovu stranu priče, a ne donosite zaključke na temelju glasina koje ste čuli.