RANE godine djetetova života ključne su za razvoj jer postavljaju temelje za buduće učenje, ponašanje i opću dobrobit. Do trenutka kada djeca navrše pet godina života, brzo rastu i mentalno i emocionalno, što je savršeno vrijeme da roditelji prenesu vrijedne životne lekcije.
Portal The Times of India izdvojio je sedam stvari koje bi djeca trebala naučiti do svoje pete godine, a koje bi ih trebali naučiti njihovi roditelji.
Osnovne manire i poštovanje
Jedna od najvažnijih životnih lekcija koju djecu treba rano naučiti jest kako biti pristojni i poštovati druge. Jednostavne fraze poput "molim", "hvala" i "oprostite" uvelike doprinose razvoju njihovih društvenih vještina. Učenje djeteta da poštuje druge, uključujući odrasle i vršnjake, pomaže mu da nauči vrijednost ljubaznosti i empatije.
Važnost dijeljenja
Dijeljenje je temeljna društvena vještina koja pomaže djeci da grade prijateljstva i snalaze se u različitim društvenim situacijama. Potičući svoje dijete da dijeli igračke, grickalice ili druge stvari, roditelji ga uče suradnji i velikodušnosti. Rano usvajanje navike dijeljenja postavlja temelje za pozitivne interakcije i pomaže im da shvate radost davanja.
Kako pravilno izraziti emocije
Pomaganje djeci u prepoznavanju i izražavanju svojih osjećaja ključno je za razvoj emocionalne inteligencije, piše The Times of India. Roditelji trebaju potaknuti djecu da govore o tome kako se osjećaju, a ne da glume i kriju svoje osjećaje. To će im pomoći da izgrade emocionalnu otpornost i shvate da su sve emocije valjane.
Osnovne higijenske navike
Dobra higijena bitna je navika koju bi trebalo učiti od malih nogu. Potrebno je naučiti djecu važnosti pranja ruku prije jela, nakon korištenja toaleta i nakon igranja vani. Roditelji im trebaju pokazati kako se pravilno peru zubi i potaknuti ih na redovito kupanje i osobnu higijenu. Ove osnovne navike postat će cjeloživotne prakse koje promiču dobro zdravlje.
Kako da slijede upute koje su dobili
Učenje djeteta da sluša i slijedi upute priprema ga za školu i društvena okruženja. Neke od primjera koje možete isprobati su da im date jednostavne zadatke, poput pospremanja igračaka ili pomoći u postavljanju stola, te ih pohvalite kada ih izvrše. To pomaže djeci da razviju osjećaj odgovornosti i nauče kako slijediti pravila i rutine.
Vještine rješavanja problema
Poticanje rješavanja problema od malih nogu pomaže djeci da razviju vještine kritičkog mišljenja. Korisno je da roditelji dopuste djetetu da samostalno donosi odluke i rješava male probleme, kao što je odabir odjeće ili smišljanje kako ispuniti slagalicu. To im pomaže u izgradnji samopouzdanja i uči ih da se izazovi mogu prevladati uz strpljenje i trud.
Vrijednost znatiželje i učenja
Poticanje osjećaja znatiželje kod djece važno je za njihov intelektualni razvoj. Potrebno ih je potaknuti da postavljaju pitanja, istražuju i eksperimentiraju s novim aktivnostima. Bilo da se radi o čitanju knjiga, istraživanju prirode ili kreativnoj igri, poučavanje djeteta da voli učenje od ranog djetinjstva pomaže u stvaranju temelja za cjeloživotni intelektualni razvoj.