GLUMICA Hilary Duff nedavno se našla na udaru javnosti jer je svojoj sedmomjesečnoj kćerkici Mae probušila uši.
"Da, danas sam joj probušila uši. Jedva čekam da me ljudi na internetu prozovu zlostavljačicom djece… Ponovno", poručila je.
Mnogi su je tada zasuli kritikama jer smatraju da je Mae premala za to, ali je i upozorili na rizike koje nosi ovaj postupak.
"Pravilo Američke akademije za pedijatriju je da ne postoji određena dob kad je djetetu u redu bušiti uši. Oni navode da je to najbolje učiniti kada se dijete može samo pobrinuti za piercing", rekla je za Fox News pedijatrica Anastasia Gentles.
"To je kulturološka preferencija. Postoje neke kulture koje to rade odmah, a neke kulture čekaju kasnije, kad dijete poraste", dodala je.
Ipak, Gentles ističe da bušenje ušiju nosi određene rizike, kao i da postoje smjernice koje bi roditelji trebali slijediti.
Budite sigurni da koristite odgovarajući nakit
Kada je nakit u pitanju, najbolji izbor su metali, zlato i srebro jer bi nikal mogao izazvati alergijsku reakciju, kaže dr. Gentles.
Treba izbjegavati i kolutove jer ih bebe mogu povući, a to može uzrokovati pucanje ušne resice. Također, liječnica kaže da su najsigurniji odabir naušnice s navojima jer je manja vjerojatnost da će ih dijete moći skinuti i progutati.
Posavjetujete se s pedijatrom
Gentles savjetuje da se oko izbora lokacije na kojoj će se djetetu probušiti uši posavjetujete s pedijatrom.
"Uglavnom je to bolje raditi u piercing studijima, u kojima se postupak izvodi u sterilnim uvjetima. Većina pedijatara će i preporučiti da pričekate dok ne prođe cijepljenje protiv tetanusa", dodaje.
Hoće li bušenje ušiju boljeti dijete?
Dr. Gentles kaže da će dijete vjerojatno osjetiti kratku bol jer su u ušnim resicama živčani završeci.
Informirajte se o znakovima infekcije
Lokalna infekcija može izgledati kao crvenilo, oteklina, a iz rane može curiti gnoj. Groznica je još jedan znak za uzbunu i tada treba dijete odvesti pedijatru.