Smrtnost beba u Sjedinjenim Američkim Državama dosegnula je rekordne razine već drugu godinu zaredom, prema izvješću američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). S 5.61 smrtnih slučajeva na 1000 živorođenih beba u 2023. godini, stopa smrtnosti beba u SAD-u značajno je viša u usporedbi s drugim razvijenim zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva i Australije. Stručnjaci krive sve veće probleme u sustavu zdravstvene skrbi za trudnice i rodilje.
Izvješće CDC-a pokazuje da su glavni uzroci smrtnosti beba u SAD-u defekti pri rođenju, poremećaji povezani s prijevremenim rođenjem, sindrom iznenadne dojenačke smrti, nesretni slučajevi i bolesti majke. Međutim, postojale su značajne razlike između saveznih država, a najviše stope smrtnosti zabilježene su u državama poput Mississippija, Arkansasa i Louisiane, gdje se bilježi između sedam i devet smrtnih slučajeva na 1000 rođenih.
Podaci pokazuju da su bebe afroameričkog podrijetla izložene dvostruko većem riziku od smrti unutar prve godine života u usporedbi s bebama bijele rase. Stručnjaci to povezuju s lošijim uvjetima zdravstvene skrbi za majke Afroamerikanke te ograničenim pristupom liječnicima u pretežno afroameričkim područjima. Istraživanja također pokazuju da majke s niskim prihodima, koje nemaju zdravstveno osiguranje, često preskaču ključne liječničke preglede prije i nakon porođaja, što povećava rizik od neprepoznatih bolesti poput sifilisa, što može imati kobne posljedice za novorođenčad.
Stope smrtnosti po državama
Mississippi, s 8.94 smrti na 1000 rođenih, i Arkansas, s 8.22 smrti, među vodećim su saveznim državama po stopi smrtnosti beba. Situacija je alarmantna i u Ohiju sa 7.16 smrti. U državama poput Nevade i Washingtona zabilježeno je dodatno pogoršanje stope smrtnosti tijekom protekle godine, s povećanjem od 31% i 16%.
Prema američkom Nacionalnom uredu za ekonomska istraživanja, razlika između stope smrtnosti beba u SAD-u i drugim razvijenim zemljama proizlazi iz različitih standarda u zdravstvenoj skrbi i pristupu liječenju prijevremenih rođenja. Dok europski liječnici često smatraju bebe rođene prije 24. tjedna pobačajima, američki liječnici ih češće bilježe kao živorođene, što povećava rizik od smrtnosti.