Putujete s ljubimcem? Izdvajamo savjete za mirnu i sretnu vožnju (za vas i njih)

Foto: Shutterstock

PUTOVANJE automobilom sa psom ili mačkom može biti prekrasno iskustvo, no često se pretvori u pravi izazov, posebno ako nikada dosad to niste radili. Dugi sati u sjedalu, nepoznati zvukovi i mirisi te rijetke pauze mogu ljubimca suputnika učiniti nervoznim, tjeskobnim i nemirnim.

Srećom, ključ uspješnog putovanja leži u dobroj pripremi i pravoj opremi. Uz samo malo planiranja, potencijalno stresnu vožnju možete pretvoriti u ugodnu avanturu za cijelu obitelj. Na portalu The Spruce Pets podijelili su savjete kako da ljubimac na putu ostane sretan, miran i zabavljen.

Priprema je pola posla

Uspješno putovanje s ljubimcem počinje puno prije paljenja motora. Evo nekoliko ključnih koraka koje trebate poduzeti prije polaska.

Dobro izmorite ljubimca: Prije nego što sjednete za volan, pružite ljubimcu priliku da potroši višak energije. Duga šetnja, energično bacanje loptice ili aktivna igra pomoći će mu da se lakše smiri i opusti kad vožnja krene.

Pripremite svu potrebnu opremu: Spakirajte sve što bi vam moglo zatrebati: hranu, svježu vodu, zdjelice, omiljene igračke, deku, povodac, vrećice za izmet, a za mačke i prijenosni WC s pijeskom. Ne zaboravite ni pribor za prvu pomoć, ručnike za brisanje blatnih šapa, četku ili vlažne maramice te sve lijekove koje ljubimac redovito koristi.

Osigurajte udoban i siguran prostor u autu: Mjesto na kojem vaš ljubimac putuje treba biti njegov siguran i udoban kutak. Za pse, ovisno o njihovoj veličini i karakteru, koristite transporter testiran na sudare, poseban sigurnosni pojas ili pregradu za stražnje sjedalo.

Dodajte poznatu dekicu ili jastuk kako bi se osjećao kao kod kuće. Za mačke je siguran i dobro prozračen transporter jedina opcija. Obložite ga mekom dekom koja miriše na dom kako bi se mačka osjećala sigurnije. Nikada ne puštajte mačku da slobodno šeće po automobilu jer to može biti iznimno opasno i odvratiti vam pažnju s ceste.

Zabava tijekom vožnje

Kako bi vašem ljubimcu put brže prošao, ne morate ga neprestano zabavljati – pametno odabrane igračke mogu odraditi veći dio posla. Birajte one koje su sigurne, ne stvaraju nered i potiču mentalnu aktivnost.

Psima će um zaokupiti interaktivne igračke ili one koje ispuštaju poslastice. Napunite ih suhom hranom ili omiljenim grickalicama i vaš pas će imati zanimaciju. Igračke za žvakanje također su odličan izbor jer pomažu u oslobađanju od stresa. Samo pripazite da ne stvaraju nered i da ne postoji opasnost od gušenja.

Foto: Shutterstock

Mačkama će utjehu i zabavu u transporteru pružiti mekane šuškave igračke ili one s mačjom metvicom. Možete isprobati i prostirku za lizanje poslastica ili lopticu napunjenu hranom s kojom se može igrati tijekom pauze, no pobrinite se da je na takve igračke već navikla.

Iskoristite pauze na najbolji način

Redovite pauze tijekom putovanja su neophodne. Planirajte zaustavljanje svaka dva do tri sata kako bi se ljubimac mogao protegnuti, obaviti nuždu i napuniti baterije.

Odmorišta su idealna prilika za kratku šetnju na povodcu. Ako pronađete sigurno, ograđeno područje, iskoristite ga za igru bacanja. Psa uvijek držite na povodcu izvan automobila, osim ako niste u potpuno zatvorenom i sigurnom prostoru. Rizik od bijega u nepoznatom okruženju jednostavno je prevelik.

S mačkama su pauze malo kompliciranije, ali izvedivo. Ako je mačka naviknuta na povodac, kratka šetnja na mirnom i sigurnom mjestu bit će joj odlična stimulacija. Ako nije, otvorite vrata transportera dok ste u automobilu (uz zatvorene prozore i upaljenu klimu) kako bi se mogla protegnuti. Ako prostor dopušta, poigrajte se s njom unutar vozila.

Ne zaboravite na hidraciju

Neka svježa voda uvijek bude dostupna, a obavezno je ponudite ljubimcu tijekom svake pauze. Za duže dionice između stajanja, prijenosna boca s posudom olakšat će vam da im brzo date piti.

Dodatni savjeti za bezbrižno putovanje

Kako bi se ljubimac osjećao što sigurnije i bio manje pod stresom, važno je stvoriti okruženje i rutinu koji su mu poznati i predvidljivi.

  • Pridržavajte se uobičajenog rasporeda: Pokušajte se držati njihovog normalnog ritma hranjenja, obavljanja nužde i igre.
  • Izbjegavajte obroke neposredno prije polaska: Hranjenje neposredno prije ili tijekom vožnje može povećati rizik od mučnine i probavnih smetnji.
  • Ponesite omiljene predmete: Poznata dekica, jastuk ili najdraža igračka pružit će ljubimcu osjećaj sigurnosti i ugode u novom okruženju.
  • Koristite proizvode za smirenje (ako je potrebno): Sprejevi s feromonima ili umirujuća glazba mogu pomoći vašem ljubimcu da se opusti i lakše podnese vožnju.

Putovanje s ljubimcem svodi se na pronalaženje zlatne sredine između sigurnosti i udobnosti. Malo pažljivog planiranja uvelike će doprinijeti tome da putovanje prođe glatko i bez stresa za sve putnike u automobilu, bilo one na dvije ili četiri noge. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.