Iako bismo voljeli da naši ljubimci žive zauvijek, prosječni životni vijek pasa kreće se između 10 i 13 godina, no neke pasmine rijetko dožive 12. godinu. Prilikom odabira psa, mnogi budući vlasnici obraćaju pozornost na osobnost, zahtjevnost u njezi i izgled, no često zanemaruju važan faktor - očekivanu dugovječnost. Dok su neke pasmine poznate po dugom životu, druge, nažalost, žive znatno kraće.
Studija objavljena 2024. u časopisu Nature analizirala je gotovo 585.000 pasa iz Ujedinjenog Kraljevstva, obuhvaćajući 155 pasmina. Na temelju toga, Američki kinološki klub sastavio je popis 35 najpopularnijih pasmina s najkraćim životnim vijekom. Donosimo tri poznate pasmine koje rijetko žive dulje od 12 godina.
Njemački ovčar jedan je od najpopularnijih pasa. Američki kinološki klub opisuje ovu pasminu kao elegantnu, marljivu i iznimno inteligentnu. Pasmina je nastala krajem 19. stoljeća u Njemačkoj, a zbog svojih sposobnosti često je korištena u vojsci i policiji. No, unatoč svojoj snazi i odanosti, prosječni životni vijek njemačkog ovčara iznosi 11.3 godine.
Razlog kraćem životu leži u njihovoj veličini. Naime, veći psi skloniji su razvoju karcinoma. Također, imaju sklonost pretilosti i problemima s kostima i zglobovima. Stručnjaci preporučuju pravilnu prehranu i redovitu fizičku aktivnost kako bi im se produžio život.
Rotvajler se nalazi na osmom mjestu po popularnosti, no prosječno živi samo 10.6 godina. Iako djeluje snažno i ozbiljno, riječ je o prijateljskom psu koji uživa u maženju sa svojim vlasnicima. Ipak, njihova masivna građa može biti teret za zdravlje. Osim pretilosti, skloni su osteosarkomu, agresivnom i bolnom obliku raka kostiju. Zbog toga je važno paziti na prehranu i redovito ih voditi veterinaru.
Najpopularnija pasmina pasa danas je francuski buldog, ali istovremeno je i ona s najkraćim životnim vijekom. Francuski buldozi u prosjeku žive samo 9.8 godina. Francuski buldozi omiljeni su među ljudima koji žive u manjim prostorima, zahvaljujući svojoj zaigranosti, pameti i neodoljivom izgledu. No, njihova spljoštena njuška donosi im ozbiljne zdravstvene probleme.
Zbog brahiocefalnog sindroma otežano dišu, što se prepoznaje po hrkanju, teškom disanju, pretjeranom dahtanju i umoru. Osim toga, često pate od bolesti kralježnice - hernija intervertebralnog diska, koja može uzrokovati bol, nesigurno hodanje, ukočenost, pa čak i inkontinenciju.