Mačka vas budi usred noći? Evo zašto skače, trči i mjauče dok vi spavate

Foto: Shutterstock

Dok vi pokušavate spavati, vaša mačka trči preko kreveta, skače po policama i juri za nevidljivim plijenom. Zvuči poznato? Niste jedini. Stručnjaci objašnjavaju zašto se mačke ponašaju kao da su poludjele upravo kad padne noć – i što možete učiniti po tom pitanju.

Noćna ludovanja nisu slučajnost

Mnogi vlasnici mačaka poznaju taj scenarij: sve je mirno, a onda - oko tri ujutro - slijedi kaos. Trčanje po stanu, mjaukanje, skakanje po namještaju i iznenadni napadi iz zasjede.

Ova iznenadna „eksplozija energije“ poznata je pod raznim imenima - noćni zoomiji, mačje ludilo, Feline Frenzy - i sasvim je normalno ponašanje za mačke, posebno mlade ili one koje žive u stanu.

Biološki ritam i instinkt lovca

Mačke su po prirodi krepuskularne životinje, što znači da su najaktivnije u zoru i sumrak. U divljini je to vrijeme kad plijen - poput miševa i ptica - također izlazi, pa je u tim trenucima njihov lovački instinkt najizraženiji.

Domaće mačke, iako više ne love za opstanak, i dalje imaju duboko usađene instinkte lovca, a ti se instinkti aktiviraju upravo kad mi želimo spavati.

Energetski višak i dosada

Kod mačaka koje borave u zatvorenom prostoru i nemaju redovitu fizičku i mentalnu stimulaciju tijekom dana, višak energije može kulminirati noćnim ispadima. Tijekom dana mačka možda spava više nego što bi trebala, a kad vi legnete - ona se napokon „budi“.

Bez dovoljno igre, interakcije i mogućnosti da izraze svoje prirodne nagone, mačke energiju izbacuju naglo - često skačući, jureći i proizvodeći mnogo buke upravo kad vi pokušavate spavati.

Kako ublažiti noćne mačje aktivnosti

Ako vam noćne mačje „lude minute“ ometaju san, dobra je vijest da postoje načini kako ih možete ublažiti:

1. Umorite je prije spavanja

Prije nego što odete na počinak, provedite 10 do 20 minuta aktivne igre s mačkom. Koristite interaktivne igračke poput štapića s perjem, lasera ili tunela. Cilj je da se fizički i mentalno iscrpi - kao dijete koje se nakon igre lakše uspava.

2. Osigurajte dnevnu stimulaciju

Postavite penjalice, grebalice, prozorske osmatračnice i igračke koje se same kreću ili ispuštaju poslastice. Dosljedna dnevna aktivnost smanjuje potrebu za noćnim „ekspedicijama“.

3. Prilagodite hranjenje

Mačke prirodno vole zaspati nakon jela. Dajte glavni obrok pred spavanje, kako biste iskoristili njihov prirodni ritam. Hranjenje ranije tijekom večeri može ih dodatno razbuditi tijekom noći.

4. Ne reagirajte na noćne ispade

Ako ustanete i nahranite je ili se igrate s njom u 3 ujutro, mačka uči da njezino ponašanje donosi nagradu. Ključ je dosljednost – izbjegavajte interakciju tijekom noćnih izlijeva energije, čak i ako je teško.

5. Razmislite o još jednoj mački

Ako ste u mogućnosti i vaša mačka voli društvo, društvo druge mačke može pomoći u pražnjenju energije. Igraju se zajedno i manje ometaju ljude.

Kada je vrijeme za brigu?

Noćna aktivnost je normalna, ali ako je praćena agresijom, promjenom apetita, glasnim mjaukanjem, destruktivnim ponašanjem ili promjenama u rutini, obratite se veterinaru. Takva ponašanja mogu biti povezana s tjeskobom, bolom ili drugim zdravstvenim problemima.

Noćno „ludovanje“ vaše mačke možda jest naporno, ali u većini slučajeva riječ je o prirodnom ponašanju koje se može ublažiti jednostavnim promjenama u dnevnoj rutini. Umorite je prije spavanja, pružite joj dovoljno stimulacije tijekom dana i budite dosljedni – rezultat će biti mirnije noći za nju, i za vas.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.