Zašto vaša mačka toliko mijauče?

Foto: weheartit

VAŠA mačka mijauče da bi komunicirala s vama, ali neke mačke to rade često ili preglasno. Što vam vaša mačka zapravo želi reći?
 
Odrasle mačke za međusobnu komunikaciju koriste različite vrste vokalizacije, a ono što je zanimljivo jest da je mijaukanje rezervirano za njihovu komunikaciju s ljudima. Mijaukanje, naravno, ovisi o rasi, ali i o svakoj mački posebno. Međutim, ono nekada može predstavljati pravi problem. Ako vaš ljubimac "priča" više nego što biste vi to voljeli, pokušajte pronaći razlog zašto.

Zdravstveni problemi 
 
Prvi korak je uvijek odlazak kod veterinara. Mnoge bolesti kod mačaka izazivaju osjećaj gladi, žeđ ili bol, a sve to može dovesti do previše mijaukanja.
 
Privlačenje pažnje 
 
Što god mi mislili, mačke ne vole biti previše same. One često mijauču kako bi vas pozvale na igru ili maženje. Ako želite naučiti macu da ne mijauče kada traži pažnju, nemojte reagirati kada se to dogodi. Budite pažljivi onda kada je mirna i tiha. Ali, nemojte ignorirati svog ljubimca, već tijekom dana provodite kvalitetno vrijeme s njim – igrajte se, češljajte je, jer umorna mačka je i tiha.
 
Hrana 
 
Neke mačke mijauču svaki put kada netko uđe u kuhinju, nadajući se da će dobiti neku poslasticu, dok druge postanu jako glasne, kada se približi vrijeme za jelo. Ako to predstavlja problem, nemojte je hraniti kada mijauče. Pričekajte da se smiri da biste joj dali hranu, i nemojte joj davati poslastice kada je glasna.
 
Pozdravljanje 
 
Mnoge mačke mijauču kada njihovi vlasnici dođu kući, ili jednostavno kada vas sretnu u stanu. Ovu naviku je teško iskorijeniti, ali jednostavno shvatite to kao kompliment - vaša maca je sretna što vas vidi.
 
Usamljenost 
 
Ako mačka previše vremena tijekom dana provodi sama, probajte da joj svakog dana ostavljate različite igračke, a kada ste kod kuće posvetite joj dovoljno pažnje.
 
Stres
 
Mačke koje su pod stresom, obično postanu i glasne. Novi kućni ljubimac ili beba, selidba ili promjene u kući, bolest vlasnika, može dovesti do preglasnog mijaukanja. Pomozite mački da se prilagodi na novonastale promjene. Ako u tome ne uspijete, pružite joj više vremena, njege i mira.
 
Starost 
 
Isto kao i ljudi, i mačke kako stare mogu patiti od nekog oblika mentalne konfuzije, mogu postati dezorijentirane i da mijauču tužno bez nekog razloga, pogotovo noću. Ostavite noću upaljeno svjetlo u nekoj prostoriji, a veterinar vam može preporučiti neko sredstvo za ublažavanje simptoma.
 
Parenje 
 
Ako vaša mačka nije sterilizirana ili kastrirana, onda ćete morati slušati puno mijaukanja.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.