Kad Stephen King, čovjek koji je hororu posvetio cijelu karijeru, kaže da ga je neki film "ostavio bez daha", onda to vrijedi zapamtiti. Upravo se to dogodilo s psihološkim trilerom The Rule of Jenny Pen. Film je ubrzo osvojio publiku, ali i kritiku, zahvaljujući sugestivnoj atmosferi i upečatljivim glumačkim izvedbama.
Radnja filma smještena je u dom za starije osobe, gdje se naizgled nemoćni starac Dave Crealy (John Lithgow) predstavlja kao zaboravljivi i povučeni štićenik. No kad padne noć, Dave se pretvara u nešto sasvim drugo, u nemilosrdnog manipulatora koji pomoću jezive ručne lutke imena Jenny Pen psihički i fizički terorizira druge stanare doma.
Jenny Pen nije obična lutka, ona je alat kroz koji Dave izražava svoju tamnu stranu, skrivenu iza maske nemoći. S vremenom se pokazuje da lutka ne djeluje samo kao ukras ili rekvizit, već kao njegov alter ego, produžetak njegovih trauma i potisnutih agresija. U domu se počinju događati neobjašnjive stvari, a među osobljem raste napetost i strah.
*Jedini koji pokušava dokučiti što se zaista događa jest dr. Nathan Mair (Geoffrey Rush), psiholog koji dolazi procijeniti Daveovo mentalno stanje nakon niza incidenata. Njihovi susreti postaju sve napetiji i opasniji, jer što više Mair saznaje o Daveu, to je sve jasnije da iza njegove krhke vanjštine stoji mračna i duboko poremećena osobnost.
Stephen King, koji često na društvenim mrežama komentira filmove i preporučuje manje poznate naslove, posebno se osvrnuo na The Rule of Jenny Pen odmah nakon premijere na Fantastic Festu 2024. godine. "Upravo sam pogledao jedan od najboljih filmova ove godine", napisao je King. "Zove se The Rule of Jenny Pen i morate ga pogledati."
No, King tu nije stao. U anketi za The New York Times o deset najboljih filmova 21. stoljeća, Jenny Pen je svrstao uz klasike kao što su Nema zemlje za starce, Djeca čovječanstva, Pokojni i Oppenheimer. Bio je to jedini horor na njegovoj listi, što dodatno svjedoči koliko ga je film impresionirao.
Film The Rule of Jenny Pen, iako snimljen s ograničenim budžetom, pokazao je kako kvalitetna priča i vrhunska gluma mogu ostaviti snažan dojam. Redatelj James Ashcroft, poznat po svom radu na psihološkim trilerima, u suradnji sa scenaristicom Melissom Dyer, stvorio je napeto, mračno i duboko uznemirujuće djelo čija je snaga u atmosferi, tihoj jezi i likovima nejasnih motiva.
John Lithgow u ulozi Davea pruža jednu od najstrašnijih, ali i najkompleksnijih izvedbi u karijeri. Geoffrey Rush jednako uvjerljivo utjelovljuje čovjeka koji nastoji razotkriti zlo koje se skriva iza nevinog lica. Iako film nije bio komercijalni hit u kinima, do publike je došao zahvaljujući preporukama, društvenim mrežama i, naravno, Kingovoj snažnoj podršci.