Povratak u budućnost je, barem prema nekima, najbolji film ikada snimljen. Zanimljivo je da se s time ne slaže glavni glumac tog filma, Michael J. Fox, ali to ne mijenja uvjerenje brojnih obožavatelja.
Popis razloga zašto se ovaj film smatra jednim od najvećih svih vremena prilično je dugačak. Tu je DeLorean koji putuje kroz vrijeme, a kao gorivo koristi plutonij. Ekscentrični znanstvenik s frizurom koja se teško zaboravlja. Automobilska potjera u kojoj se koristi skateboard. Ne treba zaboraviti ni negativca koji redovito završava u hrpi gnoja.
Sve je to začinjeno glazbom iz 80-ih, televizijom iz 50-ih, modnim ispadima tog doba i, da, čak i iranskim teroristima. Ukratko, film nudi sve što možete poželjeti.
Možda je Michael J. Fox jednostavno skroman. Kad su ga jednom pitali koji mu je najdraži film, bez razmišljanja je odgovorio: "To je lako. Dr. Strangelove. Gledao sam ga kao tinejdžer u jednom umjetničkom kinu u Vancouveru."
Treba priznati, njegov je odabir itekako opravdan. Dr. Strangelove, redatelja Stanleyja Kubricka iz 1964. godine, smatra se jednim od najvažnijih filmova 20. stoljeća. U filmu Peter Sellers igra čak tri uloge - britanskog časnika, njemačkog znanstvenika i američkog predsjednika - što ga čini jednom od najimpresivnijih glumačkih izvedbi u povijesti.
Kubrick je film u početku zamislio kao ozbiljnu dramu o Hladnom ratu, ali je tijekom pisanja scenarija shvatio da događaji i logika tog vremena gotovo podsjećaju na crnu komediju. Umjesto da se tome odupire, odlučio je taj ton u potpunosti prihvatiti. Rezultat je satira koja se istodobno doima i stvarno i apsurdno.
Michael J. Fox posebno cijeni način na koji Kubrick gradi likove. "Njegovi likovi postoje samo u trenutku u kojem ih gledamo. Nije bitno tko su bili prije, nego što rade sada. To se vidi i u Isijavanju i u Ubojstvu. Zbog toga ih ne morate analizirati, jednostavno ih pratite," objasnio je.
Kubrick je imao poseban način rada s glumcima. Na primjer, Slimu Pickensu, koji glumi zapovjednika bombardera, nikad nije rekao da snima komediju, želio je njegovu što ozbiljniju izvedbu. S Georgeom C. Scottom, koji glumi generala Turgidsona, postupio je drugačije: nagovarao ga je da pretjeruje u glumi, uvjeravajući ga da su to samo probe. Na kraju su upravo te scene završile u filmu. Scott je zbog toga navodno bio toliko ljut da više nikada nije želio raditi s Kubrickom.
Iako se film službeno vodi kao komedija, u njemu zapravo nema klasičnih šala. "Film je zapravo potpuno ozbiljan," primijetio je Fox. "Unatoč igrama riječi i smiješnim imenima, ton filma je mračan i realističan."
Premijera filma čak je bila odgođena zbog atentata na predsjednika Johna F. Kennedyja u studenom 1963. godine. Neki su dijelovi dijaloga zbog toga morali biti izmijenjeni. Unatoč početnim strahovima studija Columbia Pictures da bi publika film mogla doživjeti kao antiamerički, Dr. Strangelove postao je veliki hit, a njegov utjecaj osjetio se i u stvarnoj politici.