Svi su ih morali imati: Igračke koje su obilježile generacije

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
KINESKA tvrtka igračaka Pop Mart na pragu je nevjerojatnog financijskog uspjeha, s prognozom rasta dobiti od čak 350 posto u prvoj polovici ove godine. Glavni krivac za ovu eksploziju je plišana igračka imena Labubu, koja je postala globalni fenomen.
Pop Mart, čija su ciljana publika kolekcionari i influenceri, savršeno je pogodio "u žicu" i stvorio predmet žudnje koji su poželjeli milijuni, piše Independent. Njihov uspjeh postavlja ih uz bok malobrojnim tvrtkama koje su ovladale umijećem stvaranja masovne histerije.
Ipak, ključno pitanje ostaje neodgovoreno: što točno jednu igračku pretvara u kulturni fenomen? To je misterij koji proizvođače muči desetljećima i koji definira jednu od najnepredvidljivijih industrija na svijetu. U nastavku se prisjećamo nekih od igračaka koje su obilježile generacije.
Kupusići
Sjećate li se Kupusić lutaka (Cabbage Patch Kids)? Ove bucmaste lutke s vunenom kosom dolazile su s rodnim listom i papirima za posvojenje, što je izazvalo pravu pomamu tijekom 80-ih. Roditelji su satima čekali u redovima ispred trgovina kako bi se dočepali jedne od njih. U vrijeme najveće slave, diljem svijeta prodano ih je više od 90 milijuna.
Lutke, koje je stvorio Xavier Roberts, a prvotno prodavao Coleco, ponovno su lansirane 2004. godine. Time su se pridružile valu uspješnih povrataka drugih ikona 80-ih, poput Jagodice Bobice, Medvjedića dobra srca i Ninja kornjača. U Clevelandu u Georgiji i danas postoji muzej posvećen ovim lutkama, BabyLand General Hospital, a 2023. godine uvrštene su u Nacionalnu kuću slavnih igračaka.
Beanie Baby
Sredinom devedesetih svijet su osvojile Beanie Babies. Ovi mekani plišanci, koji su koštali svega pet dolara, bili su namjerno nedovoljno napunjeni kako bi bili što podatniji za grljenje. Svaki je imao simpatično ime na etiketi tvrtke Ty Inc. i dolazio je u ograničenoj seriji, što je pokrenulo kolekcionarsku groznicu.
S pojavom internetske trgovine, mnogi su ih skupljali, razmjenjivali i prodavali, nadajući se da će im vrijednost neprestano rasti. Nekima je to i uspjelo, a osnivač tvrtke, Ty Warner, u samo tri godine postao je milijarder.
No, slava je imala i tamnu stranu: Warner je 2014. izbjegao zatvorsku kaznu za utaju poreza, priznavši da je od američkih vlasti sakrio najmanje 25 milijuna dolara na švicarskim računima. Dobio je samo dvije godine uvjetno.
Tamagotchi
Htjeli ste ljubimca, ali bez stvarnih obaveza? Tamagotchi, elektronički ljubimac tvrtke Bandai, bio je savršeno rješenje. Potrošači su se navukli na plastičnu igračku u obliku jajeta, koja je lansirana u Japanu 1996., a krajem 90-ih i početkom 2000-ih postala je svjetski hit.
Zadatak je bio brinuti se o virtualnom stvorenju pritiskom na tipke kojima se simuliralo hranjenje, igra i odgoj. Ako biste zanemarili svog Tamagotchija, on bi jednostavno - umro. Igračka je 2013. doživjela renesansu kao mobilna aplikacija, a ove je godine zasluženo ušla u Svjetsku kuću slavnih videoigara.
Fidget Spinner
Fidget spinneri, vrtuljci od sedam centimetara koji su 2017. preplavili učionice i urede, bili su pravi hit. Smatrani su iznimkom jer ih nije proizvodila velika tvrtka, nisu bili vezani uz blagdansku sezonu niti su se reklamirali na televiziji. Lakše ih je bilo pronaći na benzinskoj postaji nego u velikim trgovinama igračaka.
Iako su postojali godinama, prvenstveno kao pomagalo djeci s autizmom ili poremećajem pažnje, masovnu popularnost stekli su zahvaljujući društvenim mrežama. Za razliku od drugih hitova, proizvodili su ih brojni proizvođači, uglavnom iz Kine. Ironično, igračke koje su se reklamirale kao pomoć pri koncentraciji postale su toliko popularne da su ih mnoge škole zabranile jer su ometale nastavu.
Barbie, LEGO, Pokemon, Hot Wheels...
Iako ih Independent nije naveo, još neke igračke zaslužuju mjesto na ovom popisu jer su generacijama donosile jednako snažnu dozu uzbuđenja, želje i kolekcionarskog žara. Barbie, nezaobilazna modna ikona još od 1959., oblikovala je djetinjstva i poticala maštovitu igru, dok su LEGO kocke već desetljećima simbol kreativnosti i slaganja bez granica.
Hot Wheels autići, prisutni još od 60-ih, kroz desetljeća su osvajali djecu i kolekcionare svojim minijaturnim dizajnom, trkalištima i tematskim serijama. Pokémon karte pokrenule su globalnu kolekcionarsku groznicu koja traje i danas, a Transformersi su spojili mehaniku, akciju i priču u jednu od najprepoznatljivijih franšiza svih vremena.
L.O.L. Surprise lutkice, s elementom iznenađenja, postale su unboxing hit kod djece - upravo na toj logici i Labubu danas temelji svoj uspjeh. Rubikova kocka, globalni logički izazov iz 80-ih, Monopoly, društvena igra koja okuplja generacije oko stola još od 1930-ih, i Play-Doh, koji od 50-ih potiče kreativnost najmlađih kroz igru oblikovanja, dodatno potvrđuju koliko se igračke mogu ukorijeniti u kulturu i trajati desetljećima.
I onda je tu Labubu
Dolazimo do Labubua, igračku koja će tek obilježiti generacije, ali je već ogroman fenomen. Labubu je djelo umjetnika i ilustratora Kasinga Lunga, prvi put se pojavio 2015. godine kao čudovište sa šiljastim ušima i zubima u slikovnicama nadahnutim nordijskom mitologijom. Lung je 2019. sklopio ugovor s Pop Martom o prodaji Labubu figurica, no prava eksplozija dogodila se tek 2023. godine.
Tada je Pop Mart počeo prodavati plišane Labubu igračke u obliku privjesaka za ključeve. Zubata čudovišta odjednom su bila posvuda - u rukama Rihanne, Kim Kardashian i NBA zvijezde Dillona Brooksa. K-pop pjevačica Lisa iz grupe Blackpink počela je dijeliti fotografije svoje kolekcije s više od 100 milijuna pratitelja na Instagramu i TikToku, gdje je izbila prava Labubu pandemonija.
Za Pop Mart, Labubu se pokazao kao zlatni rudnik. Prihodi tvrtke u 2024. su se više nego udvostručili, dosegnuvši 1.81 milijardu dolara, velikim dijelom zahvaljujući ovom vilenjačkom čudovištu. Samo prihodi od plišanih igračaka skočili su za nevjerojatnih 1200 posto, čineći gotovo 22 posto ukupnih prihoda tvrtke.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati