Prva mjesečnica izvan kuće: Kako pravilno pripremiti dijete?

PRVO samostalno putovanje bez roditelja za svako je dijete velik korak i uzbudljiv doživljaj. Bilo da se radi o ljetnom kampu, posjetu baki i djedu ili odmoru s obitelji prijatelja, taj je događaj često dugo iščekivani obred prijelaza. No uzbuđenje ponekad prati i doza straha, pogotovo ako se dijete nalazi na pragu puberteta, što znači da bi se i prva mjesečnica mogla pojaviti svakog trena.
Uz pravu pripremu vaše dijete ne mora paničariti ako prvu mjesečnicu dobije dok je izvan kuće. Ključ je u tome da djetetu osigurate sve potrebne higijenske potrepštine, ali i vodite iskrene i pozitivne razgovore o promjenama koje tijelo prolazi. Tako ćete dijete osnažiti da se samostalno i samopouzdano nosi s novom situacijom.
Vaš je zadatak, kao roditelja, educirati i pripremiti dijete na ono što slijedi, bez obzira na to je li kod kuće ili ne. "Uvjerite dijete da je spremno, da ima podršku i da se može nositi s tim, čak i ako niste fizički tamo", ističe pedijatrica dr. Tokunbo Akande. Evo kako možete pomoći svojim kćerima da se osjećaju sigurno i spremno.
Prepoznajte znakove na vrijeme
Postoji nekoliko očitih znakova koji mogu ukazivati na to da se prva mjesečnica bliži. Prepoznavanje tih znakova može biti odličan poticaj da započnete razgovor prije nego što dijete otputuje. Naravno, to ne znači da trebate mijenjati planove za odmor već samo da budete spremni.
"Važno je poznavati znakove", kaže dr. Akande i dodaje: "Ako je majka rano dobila prvu mjesečnicu, postoji vjerojatnost da će i njezino dijete. Također, ako je pubertet započeo prije otprilike dvije godine, mjesečnica vjerojatno nije daleko." Drugi pokazatelji na koje treba obratiti pozornost uključuju razvoj grudi, pojavu stidnih dlačica, akne, promjene raspoloženja i nagli rast u visinu, prenosi portal Parents.
Razgovarajte otvoreno i bez srama
Stručnjaci, poput dr. Gylynthije E. Trotman, voditeljice pedijatrijske i adolescentne ginekologije, savjetuju da razgovore o tjelesnim promjenama započnete rano, primjerice kada dijete primijeti prve promjene na grudima. "Tako, kada se mjesečnica približi, cijelo iskustvo bit će manje zastrašujuće", objašnjava ona.
"Najbolja priprema počinje otvorenim razgovorom punim podrške. Preporučujem da djetetu objasnite kako bi prva mjesečnica mogla izgledati i kako bi se moglo osjećati. Predstavite to kao normalan dio odrastanja, a ne kao nešto čega se treba bojati ili sramiti", dodaje dr. Trotman.
Ako niste ranije započeli s ovim razgovorima, ne brinite – nikada nije kasno. Slijedite isti savjet: objasnite promjene na jednostavan način i naglasite da je menstruacija prirodna tjelesna funkcija.
Napravite zajednički plan
Prije nego vaše kćeri krenu na put, uključite ih u izradu plana. Dogovorite se što točno treba učiniti ako dobije mjesečnicu. To će djetetu dati osjećaj kontrole i samopouzdanja. Plan bi trebao uključivati kome se od odraslih može obratiti za pomoć, koje higijenske proizvode koristiti i kako ih pravilno upotrebljavati.
Otiđite zajedno u kupovinu i pomozite joj odabrati proizvode koji joj najviše odgovaraju. Objasnite što znače izrazi na pakiranjima poput jako krvarenje, maxi uložak ili s krilcima kako bi s vremenom mogle same donositi odluke. Dobra alternativa su i menstrualne gaćice, koje su perive, višekratne i ne zahtijevaju posebne upute za korištenje.
Na kraju ohrabrite svoje dijete koje tek treba dobiti prvu mjesečnicu. "Budite proaktivni, ali smireni", savjetuje dr. Trotman. Recite nešto poput: "Ovo bi se moglo dogoditi dok si na putu, i evo kako se možeš nositi s tim. Spremna si."
Spakirajte paket za prvu pomoć"
Iako će djeca vjerojatno imati pristup potrebnim higijenskim potrepštinama, bit će lakše ako sa sobom ima vlastiti mali set. Dr. Trotman predlaže da zajedno složite menstrualni paket koji može koristiti ne samo na putovanju već i kasnije u školi ili kod prijatelja.
U malu torbicu spakirajte:
- Nekoliko uložaka ili tampona.
- Vlažne maramice.
- Rezervni par donjeg rublja.
- Jednokratne grijaće jastučiće ili lijekove protiv bolova za ublažavanje grčeva.
Dr. Akande dodaje i koristan savjet: "Spakirajte i mali ručnik tamne boje koji može staviti na krevet u slučaju da mjesečnica počne ili procuri tijekom noći." Obavezno djetetu pokažite kako se proizvodi koriste i objasnite važnost redovite higijene.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati